Müller potwierdza: rząd poważnie rozważa obowiązkowe szczepienia medyków

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia28 lipca 2021 17:45

Jak przekonywał w czasie środowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, poważnie rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień na COVID-19 pracowników służby zdrowia. Jest to jedyna grupa osób dla których taki obowiązek miałby być wprowadzony.

RZąd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Poważnie rozważanym przez rząd jest wprowadzenie obowiązkowego zaszczepienia się osób, które pracują w służbie zdrowia
  • Jarosław Gowin: - Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa. Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!
  • Piotr Müller przekonywał, że w obowiązujących obecnie ograniczeniach epidemicznych są rozwiązania hybrydowe i siłą rzeczy będzie opłacało się w sensie dosłownym skorzystać z szczepionki

Müller dodał, że żaden kraj UE nie wprowadził obowiązkowych szczepień powszechnych a obowiązkowe szczepienia dla medyków spośród wszystkich krajów UE wprowadziło tylko kilka.

Ponad 90 proc. lekarzy zaszczepionych

- My faktycznie to rozwiązanie, teraz mówię o służbie zdrowia, poważnie rozważamy. Natomiast w zakresie pozostałych grupy społecznych, to jest jeden z tematów, który się pojawia – przekazał Müller.

Powtórzył jednocześnie, że "najbardziej poważnie rozważanym elementem jest kwestia związana z zaszczepieniem osób, które pracują w służbie zdrowia". Zauważył, że należy brać pod uwagę, iż poziom zaszczepienia wśród nich jest bardzo wysoki.

- Wśród lekarzy grubo ponad 90 proc., więc ten efekt też szczepień w tej grupie nie jest aż tak bardzo wymierny w stosunku do całej populacji - zaznaczył rzecznik rządu. Dodał: -Jak wspomniałem, to jest jedyna grupa, którą w tej chwili poważnie rozważamy, jeśli chodzi o taki obowiązek.

Ograniczenia dla niezaszczepionych to ochrona reszty społeczeństwa

Rzecznik rządu pytany był też o środowy wpis na Twitterze wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina, który napisał, że zaszczepionym trzeba dać twardą gwarancję, że nie obejmą ich ewentualne obostrzenia związane z pandemią. „Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa. Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!" - podkreślił wicepremier.

Gowin poparł apel Rady Przedsiębiorczości zrzeszającej organizacje pracodawców o podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną kolejnemu lockdownowi. Rada wezwała rząd do wprowadzenia rozwiązań prawnych pozwalających na uzależnienie korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia.

Müller pytany, czy wypowiedzi Gowina w tej sprawie to stanowisko rządu, odparł:

- Nie znam żadnych takich wprost sformułowanych propozycji legislacyjnych, w szczególności przez pana premiera Gowina. Takie propozycje w formie legislacji nie trafiły do prac rządowych, w związku z tym, jeżeli je zobaczymy, to wtedy będzie można je oceniać.

Rozwiązania hybrydowe

Podkreślił jednocześnie, że w obowiązujących obecnie ograniczeniach epidemicznych "są rozwiązania takie hybrydowe, czy jest pewien limit osób, który może w danej przestrzeni przebywać, a ponad ten limit nie liczą się te osoby, które są zaszczepione". Jak dodał, można się spodziewać, że jeśli jesienią pojawi się czwarta fala, co - według niego - jest niestety prawdopodobne, to "te limity po prostu będą w jakiś sposób modyfikowane".

- Co oznacza, że osoby, które są zaszczepione, de facto będą miały łatwiejszą możliwość korzystania z pewnych usług, miejsc, bo te limity osób niezaszczepionych będą stosunkowo niskie i siłą rzeczy będzie opłacało się w sensie dosłownym skorzystać z tej szczepionki. Przede wszystkim opłaca się z niej skorzystać, dlatego że to jest po prostu ochrona przed ciężką chorobą, która na jesień może niestety wrócić w szerszym zakresie - zaznaczył rzecznik rządu.

Jego zdaniem to, że w Polsce jest zaszczepionych kilkanaście milionów osób, "na pewno w jakiejś mierze tę falę zachorowań ograniczy, ale na pewno nie jest w stanie jej jeszcze na tym etapie zablokować"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum