Müller: jeśli deklaracje producentów się potwierdzą, w I kwartale br. zaszczepimy 3 mln osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 11:39

Jeśli wszystko potwierdzi się ze strony producentów szczepionek, harmonogram będzie uwzględniał ok. 3 mln osób zaszczepionych (ok. 6 mln dawek) w pierwszym kwartale - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller: jeśli deklaracje producentów się potwierdzą, w I kwartale br. zaszczepimy 3 mln osób
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. screen

Jak zaznaczył, zastrzeżenie to jest duże, bo deklaracje producentów kilka razy okazywały się bez pokrycia.

Rzecznik rządu, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o kwestię szczepień tłumaczył, że w tym kontekście istotne są przede wszystkim dostawy. - Codziennie niestety dowiadujemy się, czy to od Moderny, czy od Pfizera, że łańcuch dostaw bywa modyfikowany - zauważył.

Jak wyjaśnił, obecnie gdy pojawiają się jakiekolwiek opóźnienia w dostawach,  termin szczepienia jest przesuwany na kolejne dni. - Po to, aby wykorzystać  szczepionki, które dotrą w nieco późniejszym terminie - dodał Müller.

Czy Pfizer zgodnie z deklaracją zwiększy dostawy, aby uzupełnić je o wcześniej niedostarczone dawki szczepionki? - W tej chwili są składane deklaracje, że wszystkie zobowiązania wynikające z I kwartału zostaną dotrzymane, więc liczymy na to, że faktycznie tak się stanie - mówił rzecznik.

Müller stwierdził także, iż Polska popiera wprowadzony przez Komisję Europejską mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek z terytorium Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie transparentności w tej dziedzinie i zagwarantowania dostawy na zakontraktowanym poziomie.

- Jeżeliby się miało okazać, że poszczególne firmy nie realizują kontraktów z UE, a jednocześnie mają zasoby i w tym samie czasie eksportują szczepionki poza teren UE, to dochodzimy do absurdalnej sytuacji - powiedział.

Müller pytany też był, dla kogo w Polsce dostępna będzie szczepionka AstraZeneca, którą w piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jak wyjaśnił, decyzję w tej sprawie poznamy lada moment. - W tej chwili Rada Medyczna omawia również tę kwestie. Najważniejsza jest dokumentacja medyczna, która została przedstawiona przez producenta - wskazał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum