Müller: certyfikaty covidowe powinny być weryfikowane. Rzecznik rządu o możliwych obostrzeniach

Autor: JKB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia05 sierpnia 2021 08:55

Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na pytanie dotyczące możliwego harmonogramu obostrzeń. Przy okazji wspomniał o kontroli tzw. paszportów covidowych.

Rzecznik rządu zapowiedział, że paszporty covidowe będą sprawdzone np. przy wejściu do lokali. Fot. Shutterstock
  • Piotr Müller był gościem porannego wydania programu "Graffiti" w Polsat News
  • Rzecznik rządu odpowiadał na pytania dotyczące możliwych obostrzeń w kontekście nadchodzących tygodni lub miesięcy
  • - Przedsiębiorcy będą mogli weryfikować paszporty covidowe np. w restauracjach

Rzecznik rządu o możliwych obostrzeniach

Gościem programu "Graffiti" w Polsat News był rzecznik rządu Piotr Müller. W rozmowie był pytany o Polski Ład, ale także o nadchodzącą sytuację związaną z czwartą falą. Padło pytanie także o to, czy rząd planuje śladem np. Niemiec wyznaczyć harmonogram obostrzeń na najbliższe tygodnie lub miesiące, gdy sytuacja się pogorszy. 

Zgodnie z nimi w Niemczech osoba zaszczepiona, wyleczona lub zbadana może wejść do kina, restauracji, czy też na imprezę masową. Czy coś podobnego planuje wprowadzić polski rząd?

- Przede wszystkim istnieje takie ryzyko, jeżeli zaczną się zmniejszać limity i to faktycznie przy obowiązujących przepisach. Teraz mamy także limit osób plus osoby zaszczepione, które nie liczą się do tego limitu. Możemy się spodziewać, że te limity, jeśli liczba chorych będzie rosła, będą się zmniejszały. Jeżeli mamy na weselu teraz 150-200 osób, a w październiku to będzie 25 lub 50 osób, to zaszczepieni faktycznie w tym sensie będą mieli łatwiej - odpowiedział Müller.

Co z weryfikacją zaszczepionych?

W związku z przedstawionym planem możliwego zmniejszania limitów, Müller został zapytany o to, w jaki sposób będzie przebiegać możliwa kontrola osób zaszczepionych.

- Mamy certyfikaty covidowe w telefonie, możemy je wydrukować. Sanepid gdyby wchodził na weryfikację imprezy, która ma powyżej tego limitu normalnie może zweryfikować czy osoby, które przekraczają ten limit są zaszczepione - stwierdził rzecznik.

- W takich sytuacjach, aby przestrzegać przepisów prawa, przedsiębiorcy powinni kontrolować certyfikaty np. przy wejściu do restauracji. Tak się dzieje w niektórych miejscach i w związku z tym taka możliwość będzie - powiedział rzecznik rządu.

Na koniec  Piotr Müller podkreślił, że rząd może obecnie zapewnić sprawny system szczepień oraz przygotować infrastrukturę szpitalną na wypadek przyjęcia chorych.

Czytaj także: Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat COVID-19? Sprawdziliśmy, w jakich krajach jest ważny i jak długo

Nowe obostrzenia w Polsce. Niedzielski: regionalne w zależności od zaszczepienia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum