Lux Med przejmie spółkę Lecznice Citomed. UOKiK stawia jednak warunki

Autor: oprac. MP • Źródło: UOKiK26 października 2021 13:01

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał zgodę warunkową na przejęcie przez Lux Med spółkę Lecznice Citomed.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Lecznice Citomed przez Lux Med Fot. Shutterstock
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Lux Med spółkę Lecznice Citomed 
  • Zgoda jest objęta warunkami, które musi spełnić przejmujący
  • - Dzięki temu zniwelowane zostaną negatywne skutki transakcji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja osób z Torunia i okolic - mówi prezes UOKiK

Lux Med przejmie Lecznice Citomed. Jest zgoda UOKiK

Jesienią ubiegłego roku ogólnopolska grupa Lux Med poinformowała, że przejmie toruńskie Lecznice Citomed. W sierpniu 2021 roku zapowiadana transakcja stanęła pod znakiem zapytania. 

Sprawie przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i miał do niej zastrzeżenia. 

-Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - napisano wówczas w komunikacie.

Czytaj więcej: Lux Med nie przejmie spółki Lecznice Citomed? UOKiK: to może ograniczyć konkurencję

Ostatecznie, 26 października, prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał warunkową zgodę. 

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja mogłaby spowodować istotne ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak nałożenie warunku, dzięki któremu zniwelowane zostaną negatywne skutki transakcji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja osób z Torunia i okolic, które będą korzystać z usług diagnostyki obrazowej. Dotyczy to zarówno pacjentów korzystających ze świadczeń NFZ, jak i płacących za usługi medyczne - tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z nałożonym warunkiem Lux Med w terminie wskazanym w decyzji utrzyma ceny usług diagnostycznych rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w placówkach Lux Med i Citomed dla pacjentów, którzy płacą za usługi medyczne, nie korzystając z abonamentów (tzw. pacjenci FFS) na poziomie z cennika Lux Med w Toruniu z 31 sierpnia 2021 r.

A ewentualna zmiana cen Lux Med w Toruniu nie będzie mogła w tym czasie być wyższa niż średnia arytmetyczna cen usług rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej dla pacjentów FFS obowiązujących w placówkach Lux Med w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Lux Med ma też zapewnić w tym czasie "niedyskryminacyjny dostęp do usług diagnostyki obrazowej. Pacjenci FFS będą czekać, na badanie diagnostyki obrazowej w czasie zbliżonym do posiadających abonament Lux Med i nie dłużej niż osoby, których badanie jest finansowane przez NFZ."

Określono również warunki współpracy Lux Med-u ze szpitalami publicznymi w zakresie podwykonawstwa badań diagnostyki obrazowej. Spółka została zobowiązana do:

  • niewypowiadania umów zawartych ze szpitalami publicznymi z przyczyn dotyczących Lux Med lub Citomed,
    utrzymania rabatów udzielonych szpitalom publicznym w obowiązujących umowach,
  • niewprowadzania zmian w cenniku usług diagnostyki obrazowej dla szpitali publicznych, które nie będą wynikały z uzasadnionej zmiany kosztów świadczenia tych usług,
  • utrzymania dostępności pracowni diagnostycznych dla techników dyżurujących w szpitalach publicznych.

Lux Med będzie miał też obowiązek składania raportów z wykonania zobowiązań, zarówno w trakcie obowiązywania warunku, jak i po jego zakończeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum