Lubuskie: dentobus rozpocznie pracę w maju

Autor: Marcin Rynkiewicz - PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2018 11:55

Wojewoda lubuski przekazał w piątek dentobus firmie, która zawarła umowę z NFZ na świadczenie usług z jego wykorzystaniem. Mobilne gabinety dentystyczne to pomysł MZ na poprawę zdrowia jamy ustanej i zębów u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Dentobusy są mobilnymi gabinetami stomatologicznymi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Resort kupił 16 specjalistycznych pojazdów dla każdego z województw. Cena jednego to ok. 1,5 mln zł.

Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa i są przewidziane w uchwalonej we wrześniu ub. roku ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

- Zostało kupionych 16 takich dentobusów, które są kompletnymi gabinetami dentystycznymi, z pełnym wyposażeniem, z rentgenem. To bardzo istotne jeśli chodzi o dotarcie do tych wszystkich miejsc, gdzie tej opieki bardzo brakuje - zaznaczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przypomniał, że 90 proc. polskich dzieci jest zagrożonych próchnicą i taka sytuacja panuje także w Lubuskiem.

Dyrektor wydziału zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak przekazała, że w regionie lubuskim umowy na świadczenia dentystyczne dla dzieci ma ok. 100 gabinetów, co nie jest wystarczającą liczbą.

- Braki odczuwane są w bardzo małych miejscowościach, gdzie rodzicie z różnych powodów, nie mają na tyle czasu, czasami środków, by dotrzeć do stomatologa, więc stomatolog tym razem dotrze do  dzieci - wyjaśniła Chudak.

Dodała, że w dentobusie będzie odbywała się kompleksowa diagnostyka i leczenie, a także działalność profilaktyczna i edukacyjna, by zwiększyć świadomość rodziców i samych dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czy nawyki żywieniowe.

Dentobus w województwie lubuskim będzie wykorzystywała firma Dental-Med z Bytomia Odrzańskiego. Umowa z NFZ będzie obowiązywała od 1 maja do 30 czerwca 2022 r. Wartość kontraktu do końca tego roku to 189 tys. zł.

Justyna Niedzielska z Dental-Med przekazała, że mobilny gabinet będzie przyjmował pacjentów sześć godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, a harmonogram jego pracy będzie ustalany z NFZ i publikowany m.in. na stronie internetowej. Będą też akcje promocyjne w miejscach jego postoju oraz współpraca ze szkołami.

Na początek dentobus przyjedzie 8 maja do szkoły w Bytomiu Odrzański, gdzie z jego usług ma skorzystać ok. 600 dzieci. Niedzielska oceniła, że pozostanie tam przynajmniej tydzień.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. - średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum