Lubnauer: Radziwiłł nie ma pomysłu na ochronę zdrowia, trzeba go odwołać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2018 13:12

Konstany Radziwiłł jako minister zdrowia zawiódł już kompletnie i trzeba go odwołać - powiedziała w czwartek (4 stycznia) szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem minister "nie ma pomysłu na ochronę zdrowia".

Lubnauer: Radziwiłł nie ma pomysłu na ochronę zdrowia, trzeba go odwołać. Fot. Archiwum

Lubnauer komentując w programie Onet Rano protest lekarzy, oceniła, że "to jest za poważny problem, żeby traktować go tylko jako kwestię polityczną".

- To są dwa elementy naraz. Z jednej strony rzeczywiście w tym systemie brakuje pieniędzy, to widać porównując średnie wydatki w Unii Europejskiej do średnich wydatków w Polsce. (...) Ale z drugiej strony to jest kwestia organizacji, czyli tego, że nie ma pomysłu na organizację ochrony zdrowia - powiedziała.

Wśród problemów ochrony zdrowia wymieniła też m.in. niedobór pielęgniarek i lekarzy, złą organizację pracy medyków oraz niedofinansowanie badań diagnostycznych.

Lubnauer zapowiedziała, że Nowoczesna poprze wniosek PO o odwołanie ministra Radziwiłła.

- Oczywiście, jeżeli będzie taki (wniosek) to poprzemy, tylko że to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, żeby premier Morawiecki uświadomił sobie, że minister Radziwiłł jako minister zdrowia zawiódł już kompletnie i trzeba go odwołać - powiedziała.

Zdaniem Lubnauer minister "nie ma pomysłu na ochronę zdrowia, więc jego pomysły są krytykowane nawet w jego środowisku" i "nie ma żadnego zaplecza politycznego".

- To są zmarnowane dwa lata i widać, że zmarnuje kolejne dwa lata. Ustawa o sieci szpitali pogorszyła, zamiast poprawić sytuację - oceniła.

Pytana, czy jest szansa na porozumienie ponadpartyjne w ochronie zdrowia, powiedziała: - Jest według mnie szansa na to, żebyśmy zaczęli budować, może nie porozumienie ponadpartyjne, bo tu rzeczywiście może być różne podejście, ale przynajmniej, żeby tworzyć jakieś pomysły, żeby tworzyć jakąś ideę - powiedziała.

Lekarze rezydenci, którzy od października protestują, domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach w całym kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum