Lublin też ma problemy ze smogiem

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2017 12:49

Z mapy jakości powietrza prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska, która jest oficjalną agencją Unii Europejskiej wynika, że w ostatnich 100 dniach przez większość czasu (54 dni) jakość powietrza w Lublinie była zła lub bardzo zła.

Mniej zanieczyszczeń trafia do powietrza przy spalaniu węgla dobrej jakości. Fot. PTWP

Główny powód zanieczyszczeń jest ten sam, co zwykle: domowe paleniska. Jakość powietrza pogarsza się wieczorem, gdy po powrocie z pracy domownicy rozpalają w piecu.

Dane te potwierdzają miejscowe stacje pomiaru natężenia pyłów. W nocy z niedzieli na poniedziałek (17/18 grudnia) na stacji w Lublinie przy ul. Obywatelskiej oraz w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 określonego dla 24 godzin. Średnia wartość stężenia w godzinach 1.00-9.00 w Lublinie wynosiła 108,7 µg/m3. Dopuszczalny poziom dobowy to 50 mikrogramów pyłu PM 10 na metr sześcienny.

W tej sytuacji samorząd województwa planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku debatę o tym, czy w lubelskim potrzebna jest uchwała antysmogowa. Aby jednak zminimalizować problem, potrzebny jest dostęp do tańszej energii pozyskiwanej z dobrej jakości paliw. 

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum