Lublin: prawie 500 osób z Ukrainy hospitalizowano w szpitalu klinicznym nr 1

Autor: • Źródło: PAP04 stycznia 2023 14:13

Prawie 500 osób z Ukrainy było hospitalizowanych od początku wojny w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. W środę placówka otrzymała z UNICEF-u wart ok. 145 tys. zł sprzęt do badania pacjentów z urazami wzroku.

Lublin: prawie 500 osób z Ukrainy hospitalizowano w szpitalu klinicznym nr 1
Uchodźcy z Ukrainy na polskiej granicy Fot. Shutterstock

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Beata Gawelska podczas środowej konferencji prasowej podkreśliła, że od samego początku wojny placówka przyjmuje pacjentów z Ukrainy.

"Hospitalizowaliśmy już prawie 500 pacjentów, w dużej mierze w naszych trzech klinikach okulistycznych. Udzieliliśmy ok. 2 tys. porad ambulatoryjnych" - wymieniła dyrektor Gawelska, zapewniając, że szpital będzie się dalej starał, aby pacjenci z Ukrainy czuli się tam jak w domu.

W środę do Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie trafił z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wart ok. 145 tys. zł specjalistyczny sprzęt USG do badania gałki ocznej u pacjentów z urazami wzroku. Dziękując za wsparcie, kierownik kliniki prof. Robert Rejdak podkreślił, że sprzęt pomoże lubelskim specjalistom.

"Jest to - można powiedzieć - mercedes wśród dostępnych aparatów. Będzie służył w diagnostyce najcięższych urazów" - wyjaśnił profesor.

Poinformował, że w klinice okulistyki hospitalizowanych było kilkadziesiąt osób dorosłych z Ukrainy i około 20 dzieci. Udzielono również ponad 200 porad ambulatoryjnych i setki konsultacji telemedycznych, np. ze specjalistami w Lwowie.

"Czasami tych operacji u jednego pacjenta jest kilka. Najdrastyczniejsze przypadki to ciała obce wewnątrzgałkowe, zranienia gałki ocznej, duże, masywne oparzenia. Mamy też dużą grupę pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy przekroczyli naszą granicę i teraz szukają pomocy" - zaznaczył prof. Robert Rejdak.

Jedną z pacjentek lubelskiej kliniki okulistycznej była 31-letnia Olena ze Siewierodoniecka, która razem z dwojgiem sześcioletnich synów straciła wzrok w wyniku uderzenia pocisku. Po wielu operacjach w Lublinie rodzina zaczęła odzyskiwać wzrok.

"Stan naszego zdrowia jest zdecydowanie o wiele lepszy. Chłopcy też dobrze się czują, chodzą do przedszkola. Jestem ogromnie wdzięczna za otrzymane wsparcie. Bardzo się cieszę, że mogę teraz widzieć swoje dzieci szczęśliwe i radosne. Jesteśmy cały czas pod kontrolą okulistyczną" - mówiła w środę Ukrainka.

Koordynatorka pomocy UNICEF-u dla Lublina Yuliia Hudz wyraziła nadzieję, że z dostarczonego w środę do szpitala sprzętu skorzysta jak najwięcej dzieci z Ukrainy, Polski i z innych krajów.

"Maszyna ta pomoże pacjentom. Bardzo cieszymy się na współpracę z miastem Lublin, ze szpitalem i liczymy na jej kontynuację" - dodała.

Dodatkowo miasto otrzymało 20 pomp insulinowych o wartości 108 tys. zł. Trafiły one do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wkrótce planowane są kolejne dostawy sprzętu medycznego, m.in. komory inhalacyjne i inhalatory pneumatyczne.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podziękował UNICEF-owi za dotychczasową współpracę.

"Dzięki łącznie już 19 mln zł pomocy, ale też bieżącej, dobrej, operacyjnej współpracy, jesteśmy w stanie rozwiązywać niemalże wszystkie problemy, od związanych z leczeniem, z diagnozowaniem chorób u naszych gości i uchodźców, po działania związane z integracją społeczności polskiej i ukraińskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież" - podkreślił Żuk, dodając, że w lubelskich szkołach uczy się około 2 tys. osób z Ukrainy.

Dostawa sprzętu medycznego to jedno z działań realizowanych na podstawie porozumienia zawartego w ubiegłym roku przez Urząd Miasta Lublina z UNICE-fem. Efektem tej współpracy jest m.in. uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych czy zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych.

"Dzięki pomocy UNICEF-u dla lubelskich szkół kupiono pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, meble, doposażenie kuchni i stołówki czy specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Trwa także doposażanie gabinetów pielęgniarskich. Ponadto nauczyciele z 22 lubelskich placówek, do których uczęszcza najwięcej ukraińskich dzieci uczących się w naszym mieście, otrzymali 44 laptopy do przygotowania i prowadzenia lekcji" - wymieniono w komunikacie prasowym.

Ze środków Funduszu prowadzone są także integracyjne zajęcia sportowe dla polskich i ukraińskich dzieci. Dodatkowo do szkół zatrudniono psychologów, asystentów międzykulturowych, logopedów, tłumaczy i asystentów uczniów z niepełnosprawnością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze