Lublin: eksperci rozmawiali o samorządowych programach zdrowotnych

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 07:58

Jak skutecznie zadbać o zdrowie mieszkańców? Przykłady dobrych praktyk w programach polityki zdrowotnej tematem były głównym tematem konferencji w ramach projektu "Zdrowie Człowiek Profilaktyka" w Lublinie.

Lublin: eksperci rozmawiali o samorządowych programach zdrowotnych
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Dbałość samorządów o zdrowie społeczności lokalnej staje się powoli standardem. Przynosi ona bowiem realne korzyści ekonomiczne, społeczne i wizerunkowe. 12 czerwca 2019 r. odbyła się i konferencja zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, której celem było pokazanie dobrych praktyk profilaktycznych wśród mieszkańców województwa lubelskiego.

Kluczowym punktem spotkania było pokazanie, jak ważną rolę w pracach nad poprawą stanu zdrowia mieszkańców pełnią jednostki samorządów terytorialnych oraz współpraca pomiędzy nimi. Eksperci mówiąc o priorytetach zdrowotnych, skupili się przede wszystkim na zakażeniach bakteriami pneumokokowymi, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia nie tylko dzieci, ale także osób po 55. roku życia, powodując m.in. zapalenie płuc, choroby niebezpiecznej szczególnie dla seniorów.

Obecni na spotkaniu eksperci przekonywali, że choroby zakaźne oraz infekcje bakteryjne to nie tylko istotne konsekwencje medyczne, ale również bardzo wysokie koszty społeczne i ekonomiczne, wynikające z leczenia, hospitalizacji, absencji zawodowej, spadku produktywności, rosnącej niepełnosprawności i zgonów. Dlatego coraz więcej samorządów - idąc za rekomendacjami ekspertów medycznych i mając na uwadze zdrowie swoich mieszkańców - decyduje się na wprowadzenie programów polityki zdrowotnej skierowanych do osób dorosłych.

W Lublinie w ramach programów polityki zdrowotnej w zakresie chorób zakaźnych główne działania profilaktyczne skupiają się na młodszych mieszkańcach miasta. Są oni objęci m.in. programem profilaktyki zakażeń pneumokokowych w zakresie szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom dla dzieci w wieku 3 lat oraz programem szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12-letnich dziewczynek.

- Programy szczepień ochronnych dotyczące dzieci cieszą się uznaniem, a proponowane schematy stosowane są z powodzeniem w praktyce pediatrów i lekarzy rodzinnych. Niestety, o wiele gorzej przedstawia się sytuacja szczepień ochronnych u osób dorosłych. Szczególnej uwagi wymagają osoby w zaawansowanym wieku, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego lub w stanie immunosupresji spowodowanej zarówno stosowaną terapią, jak też samą chorobą układową czy nowotworem, ponieważ powikłania infekcyjne w tych grupach pacjentów obarczone są wysoką śmiertelnością - powiedział prof. Jacek Roliński z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Ekspert zwrócił szczególną uwagę na zakażenia wywołane przez bakterie pneumokokowe: - Są one istotną przyczyną bakteriemii, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc i opłucnej, zapalenia zatok, uszu, septycznego zapalenia stawów, wsierdzia i osierdzia. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o profilaktyce zakażeń pneumokokowych - zaznaczył prof. Jacek Roliński.

Dodał, że np. w Kielcach powstał program "Szczepienia dla chorych onkologicznie" obejmujący szczepieniami ochronnymi przeciwko pneumokokom chorujących na nowotwory mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

- To przedsięwzięcie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie zapadalności na chorobę pneumokokową wśród chorych z nowotworami litymi i hematologicznymi, u których powikłania wynikające z zapalności na infekcję, np. zapalenie płuc czy oskrzeli, są śmiertelnym zagrożeniem. Właśnie takich innowacyjnych działań potrzebujemy również u nas - podsumował prof. Roliński.

Spotkanie w Lublinie zostało zorganizowane w ramach współpracy Fundacji „Aby Żyć” z Miastem Lublin pod honorowym patronatem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie Człowiek Profilaktyka”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum