×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: Osiemnaście przeszczepów nerek wykonano w ub.r. w szpitalu klinicznym nr 4

Autor: • Źródło: PAP26 stycznia 2023 10:21

Osiemnaście przeszczepów nerek wykonano w ub. roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, to o jedną więcej niż rok wcześniej. Lubelscy specjaliści przeszczepili dotychczas w ośrodku 668 nerek.

Lublin: Osiemnaście przeszczepów nerek wykonano w ub.r. w szpitalu klinicznym nr 4

Z okazji obchodzonego w czwartek Ogólnopolskiego Dnia Transplantologii, szpital kliniczny nr 4 w Lublinie podsuwał ubiegłoroczne wyniki dotyczące transplantacji. Placówka specjalizuje się w przeszczepach nerek.

"W roku 2022 przeszczepiono 18 nerek w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4" - przekazała PAP rzecznik placówki Alina Pospischil, dodając, że rok wcześniej było to 17 transplantacji.

Uzupełniła, że zeszłym roku wykonano w sumie 16 pobrań od dawców zmarłych z województwa lubelskiego, z czego 15 to były pobrania wielonarządowe. W samym szpitalu nr 4 dokonano 8 pobrań od dawców zmarłych, kolejne 4 pobrania odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, 2 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, 1 w Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie i 1 w Szpitalu Powiatowym w Radzyniu Podlaskim.

"Ze szpitali zgłoszono 51 potencjalnych dawców narządów z tego 32 zostało wpisanych do Ustawowych Rejestrów Transplantacyjnych. W 16 przypadkach zgłoszeń nie doszło do pobrania narządów. Powodem był najczęściej sprzeciw dawców lub odmowa prokuratora, a także dyskwalifikacja od pobrania" - wyjaśniła rzecznik.

W szpitalu klinicznym nr 4 przeszczepiono dotychczas 668 nerek.

Obchodzony 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada w rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, który przeprowadzono w 1966 r. w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie; pierwszy miał miejsce w roku 1954. Obchody Dnia Transplantacji służą promocji idei transplantologii, a także zwiększeniu społecznej wiedzy o możliwości przekazania narządów po śmierci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze