×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubelskie: około 200 przychodni w regionie objęło pacjentów opieką koordynowaną

Autor: • Źródło: PAP23 lutego 2023 13:59

Dotychczas ok. 200 przychodni POZ w woj. lubelskim objęło swoich pacjentów opieką koordynowaną. Oznacza to m.in., że lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, na które do tej pory kierował tylko lekarz specjalista.

Lubelskie: około 200 przychodni w regionie objęło pacjentów opieką koordynowaną
Lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Fot. Adobestock
  • O liczbie przychodni z opieką koordynowaną poinformowała rzecznik lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek w komunikacie
  • Dodała, że opieka koordynowana w POZ daje pacjentom więcej możliwości diagnostycznych i leczenia u swojego lekarza rodzinnego najczęstszych chorób przewlekłych
  • To schorzenia z dziedzin kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy chorób płuc

Lekarz POZ bierze na siebie konsultacje ze specjalistą

- Opieka koordynowana to dla pacjentów poradni POZ przełom w diagnostyce i leczeniu, zwłaszcza dla osób z obszarów wiejskich, choć nie tylko. Pacjent otrzymuje wsparcie, dodatkowo to lekarz POZ bierze na siebie konsultacje ze specjalistą - o ile oczywiście pacjent nie wymaga bezpośredniego kontaktu z nim - a tym samym odciąża chorego, skraca ścieżkę diagnozy i wraca do niego z dalszymi wskazówkami - wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców lek. Tomasz Zieliński.

Po wprowadzeniu opieki koordynowanej w POZ lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, na które do tej pory kierował tylko lekarz specjalista. Chodzi m.in. o pakiet badań tarczycowych, EKG wysiłkowe, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych, echo serca.

- Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie - dodała rzecznik lubelskiego NFZ.

Na Lubelszczyźnie ok. 200 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej objęło już swoich pacjentów opieką koordynowaną.

- Przychodnie POZ mogą występować do oddziału wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne - przekazała rzeczniczka.

Pełniący obowiązki dyrektor lubelskiego NFZ Paweł Piróg podkreślił, że nowe procedury w POZ są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Fundusz.

- Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Za każde badanie i konsultacje NFZ płaci odrębnie według kosztów wycenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - sprecyzował Piróg.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze