Lubelskie: kontrola NIK - dobra kondycja opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 14:30

Najwięcej szkolnych gabinetów stomatologicznych funkcjonuje w woj. lubelskim, dzieci i młodzież często korzystają tu ze świadczeń dentystów finansowanych ze środków publicznych - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK w regionie.

Lubelskie: kontrola NIK - dobra kondycja opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Delegatura NIK w Lublinie z własnej inicjatywy skontrolowała dostępność opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w Lubelskiem. Kontrola obejmowała lata 2014-2016.

- Ocena ogólna jest pozytywna. Na terenie województwa lubelskiego zdecydowana większość uczniów miała możliwość systematycznego korzystania z usług stomatologicznych, finansowanych ze środków publicznych - mówił w czwartek (21 września) na konferencji prasowej dyrektor delegatury NIK w Lublinie, Edward Lis.

Lis podkreślił, że Lubelszczyzna pozytywnie odbiega od reszty kraju, jeśli chodzi o liczbę gabinetów stomatologicznych w szkołach. Na 2108 szkół w województwie były 164 gabinety, a w kraju na prawie 32 tys. szkół było zaledwie 559 gabinetów stomatologicznych.

Wysoka dostępność świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w Lubelskiem wynika z inicjatywy tutejszego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który w 2016 r. przeznaczył na ten cel 18 mln zł i dodatkowo jeszcze 12 mln zł na leczenie uczniów w szkolnych gabinetach.

- Oddział lubelski NFZ postawił na organizowanie gabinetów w szkołach, gdzie najszybciej można dotrzeć do dzieci i młodzieży oraz połączyć leczenie z edukacją, uświadamianiem młodzieży potrzeby higieny jamy ustnej i leczenia próchnicy - zaznaczył Lis.

Profilaktykę i opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży wspierał samorząd Lublina, który dofinansowywał niektóre świadczenia, takie jak lakowanie zębów czy stosowanie materiałów światłoutwardzalnych do wypełnień ubytków w zębach u dzieci. Miasto Lublin było jedynym samorządem w regionie, który znalazł pieniądze na ten cel.

- Na podstawie wyników naszej kontroli Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało rozpoczęcie prac nad ustawą o medycynie szkolnej i wykorzystaniu doświadczeń lubelskich w celu przywrócenia gabinetów stomatologicznych w szkołach na terenie całego kraju - dodał Lis.

Kontrolerzy NIK zwrócili uwagę, że w leczeniu ubytków w uzębieniu w szkolnych gabinetach stosowany jest amalgamat, materiał zawierający rtęć, co niesie za sobą ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie pacjentów. Stosowanie amalgamatu jest obecnie dopuszczalne, ale Unia Europejska dąży do jego wyeliminowania i od lipca przyszłego roku będzie on zakazany przy leczeniu zębów dzieci poniżej 15 roku życia.

Kontrolerzy wskazali też, że lubelski oddział NFZ i samorząd Lublina nie kontrolowały w sposób wystarczający skuteczności leczenia i profilaktyki, stąd nie ma danych dotyczących występowania próchnicy u dzieci i młodzieży w regionie.

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników występowania próchnicy u dzieci. Zagrożenie tą chorobą rośnie. O ile w 2012 r. próchnicę miało 80 proc. dwunastolatków, to w 2016 - już 85 proc. Najzdrowsze zęby mają dzieci w Niemczech, próchnica występuje tam u 19 proc. dwunastolatków. W Czechach ten wskaźnik wynosi 71 proc., zaś na Słowacji - 88 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum