Łóżka covidowe we wszystkich szpitalach w regonie. Wojewoda wydał polecenie

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP09 listopada 2021 05:57

Do końca listopada we wszystkich szpitalach w Małopolsce muszą powstać łóżka covidowe. Dyrektorzy placówek mają zdecydować, które oddziały zostaną przekwalifikowane.

Wojewoda małopolski zobowiązał wszystkie szpitale na przekwalifikowanie oddziałów na covidoweFot. Shutterstock
  • Wojewoda małopolski zobowiązał dyrektorów wszystkich szpitali w regionie do przekwalifikowania oddziałów na oddziały covidowe
  • Szefowie placówek mają czas do końca miesiąca, aby zdecydować, gdzie dostawią łóżka covidowe
  • - Chcemy być dwa kroki przed epidemią - tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita

W Małopolsce we wszystkich szpitalach mają powstać dodatkowe łóżka covidowe 

Do końca miesiąca wszystkie szpitale w Małopolsce, zwłaszcza w Krakowie, będą zobowiązane do uruchomienia nowych miejsc covidowych – zapowiedział w poniedziałek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości w Barbakanie ma być uruchomiony plenerowy punkt szczepień.

Jak poinformował wojewoda, od poniedziałku liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie wzrośnie o kolejnych 80. - Chcemy być dwa kroki przed epidemią - podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Według danych o nowych przypadkach COVID-19 ponad 40 proc. z nich to zakażenia osób z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego. Dynamicznie rośnie przy tym liczba przypadków ciężkich, które wymagają zastosowania respiratorów.

- Dlatego do końca miesiąca wszystkie szpitale w Małopolsce, zwłaszcza z Krakowa, będą zobowiązane do uruchomienia nowych miejsc covidowych - mówił wojewoda. Dyrektorzy szpitali mają sami zdecydować, które oddziały zostaną przekwalifikowane.

Czytaj także: Mazowiecki Urząd Wojewódzki. "Będzie więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19"

Wielka Kolejka karetek przed SOR-em. "Gdzie jest strategia rządu do walki z pandemią?"

Czy Szpital MSWiA będzie jednoimienny?

Kmita powiedział, że obecnie nie ma planu, by poza Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego, uruchamiać kolejny szpital tymczasowy, ale w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, czy krakowski Szpital MSWiA ponownie będzie placówką "jednoimienną" - covidową.

Wojewoda małopolski chce zachęcić samorządowców, by przy okazji obchodów Święta Niepodległości organizowali u siebie akcje szczepień. Maja się one odbyć w 13 miejscach. W Krakowie namioty, w których będzie można przyjąć preparaty przeciw Covid-19, staną w Barbakanie.

W poniedziałek w Małopolsce zajętych było 748 spośród 1155 przygotowanych łóżek i 57 z 74 respiratorów. Stwierdzono 494 nowych zakażeń. Duży wzrost zakażeń w regionie odnotowano w sobotę - 854 nowych przypadków i w niedzielę - 820.

Czytaj: MZ zwiększy liczbę łóżek covidowych. Kraska: nie chcemy, żeby bufor był za duży

Ogromne problemy na oddziałach pediatrycznych. "To już nie jest medycyna, to jest udawanie"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum