Londyn: premier Johnson dziękuje służbie zdrowia i wszystkim, którzy zostali w domach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2020 09:05

Brytyjski premier Boris Johnson osobiście podziękował w niedzielę (12 kwietnia) po wyjściu ze szpitala pracownikom służby zdrowia NHS oraz wszystkim, którzy przestrzegają rządowych zaleceń dotyczących utrzymywania dystansu społecznego.

Brytyjski premier Boris Johnson; FOT. Twitter/@BorisJohnson/10 Downing Street

Johnson w niedzielę wczesnym popołudniem opuścił szpital św. Tomasza w Londynie, gdzie przebywał od poprzedniej niedzieli z powodu zakażenia koronawirusem, w tym trzy dni na oddziale intensywnej terapii.

Brytyjski premier przyznał, że gdy został przyjęty na intensywną terapię sprawy mogły się potoczyć w obie strony.

- Trudno znaleźć słowa, które wyraziłyby moją wdzięczność NHS za uratowanie mi życia, ale wcześniej chciałbym podziękować wszystkim w Zjednoczonym Królestwie za poświęcenie, którego dokonaliście i dokonujecie. Mogę sobie jedynie wyobrazić, jak trudne jest zachowywanie zasad dystansu społecznego - powiedział Johnson w pierwszym nagraniu na Twitterze zamieszczonym od czasu, gdy w poniedziałek wieczorem trafił na oddział intensywnej terapii.

- Chcę, żebyście wiedzieli, że w tę Niedzielę Wielkanocną wierzę, że wasz wysiłek jest tego wart i codziennie są tego dowody. Bo choć opłakujemy tych, którzy zabierani są nam tak licznie i chociaż walka nie jest jeszcze w żaden sposób skończona, dokonujemy postępu w tej niewiarygodnej narodowej bitwie z koronawirusem - mówił brytyjski premier.

Johnson powiedział, że przez ostatnie siedem dni miał okazję osobiście widzieć, pod jaką presją znajduje się NHS. - Widziałem odwagę osobistą nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale też sprzątających, gotujących, każdego rodzaju personelu służby zdrowia - podkreślił szef rządu. Powiedział, że chce złożyć osobiste podziękowania lekarzom, w tym zwłaszcza tym, którym za podjęte decyzje w ostatnich dniach będzie wdzięczny do końca życia, a także opiekującym się nim pielęgniarkom.

Po raz kolejny zaapelował też do wszystkich o pozostanie w domach, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym zmniejszyć presję na NHS.

W niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 737 zgonach z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar wzrosła do 10 612. Tym samym Wielka Brytania stała się piątym państwem świata, w którym liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 10 tys. Wielką Brytanię wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania i Francja.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum