Łódzkie: zarząd województwa przyjął projekt uchwały antysmogowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2017 18:29

Zarząd woj. łódzkiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy mają ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymogów niskoemisyjności.

Łódzkie: zarząd województwa przyjął projekt uchwały antysmogowej
Fot. Yuri Virovets/Flickr (CC BY 2.0)

- Zarząd woj. łódzkiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Teraz czekamy na efekty konsultacji społecznych. Na wniesienie uwag do projektu przedstawiciele lokalnych władz mają miesiąc, a mieszkańcy - 21 dni. Powołany został także komitet antysmogowy, który będzie pracował nad uwagami wpływającymi w trakcie konsultacji - poinformowała członkini zarządu woj. łódzkiego Jolanta Zięba-Gzik na konferencji w poniedziałek 31 lipca..

Jak dodała, głównym założeniem projektu jest wyeliminowanie na terenie Łódzkiego zjawiska spalania paliw najgorszej jakości i dostosowanie kotłów ciepłowniczych do najbardziej rygorystycznych norm. 

Zdaniem przewodniczącego komisji ochrony zdrowia Dariusza Szpakowskiego, który zasiada także w komitecie antysmogowym, proponowane regulacje zmierzają przede wszystkim do ograniczenia emisji pyłów - bo to zjawisko najgorzej wpływa na zdrowie mieszkańców. Dodał jednak, że przy przygotowaniu ostatecznej wersji uchwały należy zachować "zdrowy rozsądek".

Przewodniczący Sejmiku Marek Mazur przypomniał, że władze regionu już wcześniej prowadziły politykę antysmogową. Podał też, że jeszcze w tym roku zarząd województwa ogłosi kolejne konkursy na wsparcie dla działań antysmogowych. W IV kwartale do podziału będzie ponad 90 mln zł - to środki przeznaczone na wymianę źródeł ogrzewania i sieci grzewczych.

Według Mazura uchwała antysmogowa trafi do Sejmiku późną jesienią. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum