Łódzkie: tak samorząd dba o zdrowie mieszkańców

Autor: LJ, Urząd Marszałkowski/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 11:49

W tym roku samorząd województwa łódzkiego realizuje kilka dużych, nowych programów zdrowotnych.

W trosce o zdrowie lepiej nie zdawać się na szczęście, lecz na badania profilaktyczne.

Dla samorządu terytorialnego możliwość realizowania projektów w zakresie promocji zdrowia, to działanie fakultatywne. Są takie samorządy, które w ogóle się nie angażują w promocję zdrowia, w innych programy są mocno promowane i stanowią znaczny procent budżetu.

– Samorząd Województwa Łódzkiego od wielu lat opracowuje i wdraża programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców regionu – informuje Dorota Łuczyńska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

W tym roku realizowany jest po raz pierwszy programy zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla uczniów klas VI szkół podstawowych, którego celem jest wychwycenie u uczniów cech predysponujących do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Dzieci, u których takie ryzyko zostanie zaobserwowane będą mogły wziąć udział w organizowanych warsztatach terapeutycznych. Jest też program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2, którego adresatami są osoby w wieku 45-64 lat, u których dotychczas nie została rozpoznana cukrzyca.
 
Projekt pt. "Zdrowe województwo – akcje profilaktyczne wczesnego wykrywania chorób dla mieszkańców regionu łódzkiego”, zawierające się w trzech działaniach:

• zdrowy mężczyzna – profilaktyka raka prostaty u mężczyzn w wieku 45 – 65 lat, którzy nie są objęci stałą opieką lekarza urologa; w ramach akcji planowana jest konsultacja lekarza urologa, wykonanie oznaczenia poziomu stężenia PSA, badanie per rectum oraz w uzasadnionych przypadkach badanie ultrasonograficzne stercza;

• zdrowa kobieta – profilaktyka raka piersi, którego celem jest obniżenie zachorowalności kobiet na nowotwory piersi poprzez wykrywanie choroby we wczesnym stadium rozwoju; badania skierowane są do kobiet w wieku 25 – 44 lat. W ramach akcji planowana jest konsultacja lekarza ginekologa i badanie USG piersi;

• oraz wczesne wykrywanie jaskry, dla obniżenia liczby osób tracących wzrok z powodu tej choroby; adresatami są osoby w wieku 35-60 lat.

Kolejnym realizowanym projektem jest program zdrowotny wczesnego wykrywania otępień lub innych zaburzeń funkcji poznawczych, który został opracowany przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Warcie. Głównym celem programu jest wykrycie jak największej liczby osób we wczesnych etapach otępień w celu wdrożenia stosownego leczenia ograniczającego w czasie postęp choroby.

Program zdrowotny wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, opracowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu, bazuje na założeniach programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego Ministerstwa Zdrowia. Głównym celem tego programu jest obniżenie umieralności z powodu raka jelita grubego, a także zwiększenie odsetka wyleczonych i edukacja populacji w zakresie profilaktyki tej choroby.

W województwie wdrażany jest też program zdrowotny wykrywania wczesnych zmian nowotworowych z zakresu górnych dróg oddechowych – opracowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Jego głównym celem jest obniżenie umieralności z powodu nowotworów górnych dróg oddechowych, a także zwiększenie odsetka wyleczonych, dzięki wczesnemu wykryciu zmian.

Przed 2010 rokiem łódzki samorząd zrealizował m.in.: wojewódzki program profilaktyki płuc i nowotworów układu oddechowego (w latach 2004-2007), wczesnego wykrywania jaskry (2006-2009). Od 2007 roku trwa realizacja programu "Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia – wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci". W 2009 roku rozpoczęto realizację programu zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum