Łódzkie: środki na programy zdrowotne dla dzieci i dorosłych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2010 14:33

Ponad 600 tys. zł przeznaczy w 2010 roku samorząd województwa łódzkiego na sfinansowanie programów zdrowotnych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców regionu.

W pierwszym z programów - „Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia - wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci", wezmą udział dzieci w wieku 4-5 lat, które poddane zostaną m.in. szczegółowym badaniom okulistycznym. Z kolei „Program zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym" adresowany jest do ośmiolatków, którzy zostaną objęci „profesjonalną opieką stomatologiczną".

Trzeci program ma na celu zapobieganie wystąpieniu zaburzeń depresyjnych u uczniów szóstych klas szkół podstawowych. Najpierw przeprowadzone zostaną specjalistyczne wywiady, potem zakwalifikowane dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach terapeutycznych rozwijających m.in. umiejętności społeczne i radzenia sobie ze stresem.

Pieniądze zarezerwowane w kasie województwa trafią również na programy profilaktyczne dla dorosłych. Po 150 tys. zł przeznaczono na „Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2" oraz program „Zdrowe województwo" (są w nim trzy „podprogramy": „Zdrowy mężczyzna - profilaktyka raka prostaty"; „Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi" oraz „Wczesne wykrywanie jaskry".

Ponadto ok. 100 tys. zł trafi do szpitala psychiatrycznego w Warcie, gdzie realizowany będzie program dotyczący m.in. wczesnego wykrywania otępień u osób od 55 do 85 lat oraz do szpitala w Zgierzu, w którym ruszą programy: wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz wczesnych zmian nowotworowych w górnych drogach oddechowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum