×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódzkie: sanepid potwierdził trzy przypadki legionellozy

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP04 września 2023 15:00

Trzy przypadki zakażenia bakterią legionella zanotowała w ostatnich dwóch tygodniach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Pojedyncze zachorowania pojawiły się w powiatach sieradzkim i poddębickim oraz w Łodzi – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik łódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz.

Łódzkie: sanepid potwierdził trzy przypadki legionellozy
W Łódzkiem ujawniono przypadki legionellozy. Fot. Shutterstock

 

W ciągu roku 11 przypadków zachorowań

W tym roku w Łódzkiem było 11 przypadków zachorowań na legionellozę

Ze względu na kilkanaście przypadków śmiertelnych legionellozy, które wystąpiły ostatnio na południu Polski, służby sanitarne wzmocniły nadzór nad bezpieczeństwem instalacji wodnych, za które odpowiadają nadzorcy obiektów.

Legionelloza to zakaźna, ale nie zaraźliwa choroba układu oddechowego. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której jest bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody, np. z nebulizatora lub przez mikroaspirację wody. Szczególnie narażone są osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum