Łódzkie: pogarsza się stan zdrowia mieszkańców

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2010 11:43

Aż 44 procent mieszkańców województwa łódzkiego ma problemy zdrowotne. To najgorszy wskaźnik w Polsce.

Co druga osoba w województwie łódzkim cierpi przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą, natomiast przeciętny mieszkaniec tego regionu w wieku powyżej 65 lat choruje na trzy, cztery choroby przewlekłe i stale przyjmuje od czterech do sześciu leków.

Wśród najczęstszych chorób są: nadciśnienie, niedokrwienie serca, zwyrodnienie stawów i cukrzyca. Na te schorzenia cierpi co najmniej połowa seniorów. Wśród innych przodujących dolegliwości są także choroby kręgosłupa, nerwice i depresje.

– Aż 21 proc. wszystkich samobójstw w minionym roku popełniono właśnie w Łódzkiem – mówi Dziennikowi Łódzkiemu dr Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łódzkie przoduje także w średniej ilości spożywanego alkoholu na jednego mieszkańca: osoba powyżej powyżej 15. roku życia wypija w ciągu roku ponad trzy litry czystego alkoholu. To najwyższy wynik w Polsce. Co trzeci mieszkaniec tego województwa regularnie pali również papierosy.

Stan zdrowia ma swoje odbicie w zapotrzebowaniu na leki: prawie 60 proc. mieszkańców regionu przyjmuje je regularnie. Jedna rodzina wydaje średnio na ten cel 47 zł miesięcznie.

Więcej na: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum