Łódzkie: 1 mln zł na badania profilaktyczne mieszkańców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2014 15:42

Milion złotych na realizację trzech programów zdrowotnych: wczesnego wykrywania nowotworów płuc, jelita grubego oraz chorób układu krążenia przekazały władze województwa łódzkiego. Badania będą wykonywane w 46 placówkach na terenie całego regionu.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień poinformował w poniedziałek (21 lipca), że mieszkańcy Łódzkiego mogą już zgłaszać się na badania w wybranych poradniach (adresy można znaleźć na stronie profilaktyka.lodzkie.pl). Programy realizowane będą do końca listopada br.

W ramach trzech programów zdrowotnych zaplanowano skontrolowanie ponad 4 tys. osób. Poradnie wykonujące badania nie wymagają skierowań od lekarza pierwszego kontaktu. Aby skorzystać z badań, wystarczy skontaktować się z placówką i ustalić termin wizyty.

Program wczesnego wykrywania nowotworów płuc skierowany jest do osób w wieku 50-74 lat, które od co najmniej 20 lat wypalają przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub paliły w przeszłości i rzuciły nałóg 15 lat temu lub później. Zdaniem autorów programu warto przebadać się zwłaszcza wtedy, gdy w najbliższej rodzinie występowały przypadki raka płuc. W ramach profilaktyki pacjent będzie mógł skorzystać z dwóch porad lekarskich oraz poddać się badaniu klatki piersiowej tomografem komputerowym.

Do programu wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego mogą zgłaszać się osoby, u których nie występują objawy raka jelita - w wieku 50-65 lat oraz od 40. roku życia, jeśli na raka jelita grubego chorowali ich najbliżsi krewni. Do badań, które obejmują konsultację u gastroenterologa oraz m.in. kolonoskopię, nie będą kwalifikowani pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 10 lat mieli wykonywane badanie kolonoskopowe lub chorowali na raka jelita grubego.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przewiduje, że najwięcej, bo ok. 2 tys. mieszkańców, przebadanych zostanie w ramach programu wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom układu krążenia. Z badań kardiologicznych, m.in. EKG i USG serca, będą mogli skorzystać pacjenci w wieku 35-55 lat.

W Łódzkiem od kwietnia br. prowadzone są także cztery inne programy zdrowotne skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży: zapobieganie zaburzeniom depresyjnym, wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza, wczesne wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego oraz badania przesiewowe słuchu.

W 2014 r. na siedem zdrowotnych programów profilaktycznych samorząd województwa łódzkiego przeznaczył łącznie ponad 1,4 mln zł. Środki te pozwolą na przebadanie ponad 8,5 tys. osób.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum