Łódź: tu ruszy narodowy program prokreacyjny

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2016 21:43

Pierwszym ośrodkiem, który będzie realizował narodowy program prokreacyjny ma być Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Oficjalne uruchomienie programu zaplanowane jest na grudzień 2016 r.

Oficjalne uruchomienie narodowego programu prokreacyjnego zaplanowane jest na grudzień 2016 r. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Jak informuje Rzeczpospolita, łódzki Instytut jest na etapie tworzenia kliniki diagnostyki i leczenia niepłodności, w której ''kompleksowe podejście pozwoli diagnozować problemy endokrynologiczne, ginekologiczne, chirurgiczne, immunologiczne czy genetyczne, które są przyczyną niepłodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet''.

- Niepłodnym parom specjaliści będą w jednym ośrodku proponować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zabiegowe, np. laparoskopię. Zasady leczenia par nie będą jednak zbieżne z naprotechnologią, wykorzystującą model Creightona opierający się w dużej mierze na obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety - mówi prof. Maciej Banach, dyrektor Centrum Zdrowia Matki Polki.

Gazeta przypomina, że narodowy program prokreacyjny będzie finansowany z budżetu państwa. Zgodnie z ministerialnymi założeniami w przyszłości w każdym województwie powstanie ośrodek referencyjny zajmujący się leczeniem niepłodności. Budżet państwa przeznaczy na ten cel rocznie 14 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum