PAP/Rynek Zdrowia | 30-10-2017 14:33

Łódź: rezydenci po zakończonej głodówce - kończymy z bylejakością w ochronie zdrowia

Zakończył się protest głodowy lekarzy rezydentów w Łodzi. Poinformował o tym w poniedziałek na spotkaniu z mediami koordynator łódzkiej akcji Jan Czarnecki. W sumie w proteście, który od 19 października odbywał się w szpitalu im. Barlickiego, wzięło udział 20 osób.

Od tej pory każdemu pacjentowi będziemy przeznaczać odpowiednią ilość czasu - zapowiadają rezydenci Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Kończymy z tarczą, nie na tarczy. Uważamy, że osiągnęliśmy wielką rzecz, którą jest sprawienie, że dwie trzecie Polaków popiera nasze postulaty. Żaden protest medyczny nie osiągnął tak wielkiego poparcia - przekonywał.

Zaznaczył, że od tej pory protestujący zmieniają strategię - nie będą pacjentów traktować, jako "kolejnego numerka" czy "przedmioty na taśmie". - Od tej pory każdemu pacjentowi będziemy przeznaczać odpowiednią ilość czasu, taką, żeby móc pozbyć się tej bylejakości, żeby móc leczyć pacjenta, a nie wyłącznie przepisywać mu leki. Od tej pory stawiamy na jakość - powiedział. Nie będzie to jednak strajk włoski.

Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Damian Patecki wyjaśnił, że protestujący walczą po to, aby powstały "takie mechanizmy, które zapewnią pacjentowi należytą opiekę, bo bez tego nasza służba zdrowia będzie cały czas niefunkcjonalna". Jego zdaniem większość przyzwyczaiła się do takiej bylejakości w ochronie zdrowia, gdzie wszystko jest "łatane plastrem".

Wyjaśnił, że protest został podjęty, bo młodzi lekarze nie widzieli innej możliwości, aby zmienić system ochrony zdrowia. Przyznał, że cieszy się z zakończenia głodówki, bo zarówno on, jak i inni, czuli się odpowiedzialni za protestujących.

W trakcie konferencji wyjaśniono, że po zakończeniu głodówki protest ma przybrać formę akcji "jeden medyk, jeden etat". Zwrócono uwagę, że idąc za radą ministra Konstantego Radziwiłła, rezydenci uznali, że ich siły nie pozwalają na pracę ponad jeden etat. "Należy być lekarzem douczonym, wypoczętym, oddanym pacjentowi" - stwierdzono.

Wcześniej, w poniedziałek, o zakończeniu protestu głodowego poinformowało w Warszawie Porozumienie Rezydentów ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.