Prof. Katarzyna Januszewska wraca do kraju. Pokieruje kardiochirurgią w łódzkim ICZMP

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP13 sierpnia 2022 07:46

Kardiochirurgia dziecięca. Od stycznia 2023 r. Kliniką Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie kierować prof. Katarzyna Januszewska, pracująca obecnie w szpitalu w niemieckim Munster.

Prof. Katarzyna Januszewska wraca do kraju. Pokieruje kardiochirurgią w łódzkim ICZMP
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Fot. PTWP
  • Prof. Katarzyna Januszewska jest znanym i cenionym kardiochirurgiem dziecięcym
  • Od 15 lat specjalistka pracuje w klinikach poza granicami kraju. Postanowiła wrócić do Polski. W styczniu 2023 r. obejmie stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
  • Prof. Januszewska kształciła się w Polsce, Niemczech, a także w USA, w tym u słynnego prof. Wiliama Norwooda

"To dla Polski świetny nabytek”

Prof. Katarzyna Januszewska, pracująca obecnie wraz z prof. Edwardem Malcem w szpitalu w niemieckim Munster, od stycznia będzie kierować Kliniką Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Z powrotu do Polski wybitnej kardiochirurg cieszą się rodzice dzieci z wadami serca.

Szef Kliniki Kardiologii ICZMP prof. Tomasz Moszura podkreśla, że prof. Januszewska jest znanym specjalistą w dziedzinie leczenia serca jednokomorowego - a dzieci z taką wadą trafia do łódzkiego ośrodka bardzo wiele. Nowa szefowa kardiochirurgii kształciła się w Polsce, Niemczech, a także w USA, w tym u słynnego prof. Wiliama Norwooda, który pod koniec XX wieku stworzył metodę leczenia wady serca typu HLHS.

- Jeśli chodzi o przygotowanie zawodowe i naukowe prof. Januszewska to dla Polski świetny nabytek - ma rozległe kontakty międzynarodowe, prowadzi projekty UE, które będą implementowane do ICZMP.

Oddany pacjentom lekarz i wielki przyjaciel dzieci odznaczony Orderem Uśmiechu

Dodaje, że łódzka kardiochirurgia dziecięca do tej pory reprezentowała wysoki poziom. - M.in. ma chyba najlepsze w Europie wyniki w leczeniu przełożenia wielkich pni tętniczych czy leczenia stanozy aortalnej metodą Rossa. Dlatego spodziewamy się raczej nie rewolucji, a ewolucji - z połączenia tego, w czym nasi specjaliści są dobrzy z tym, w czym największe sukcesy ma ośrodek niemiecki może powstać coś, czego w Polsce jeszcze nie było - ośrodek o zasięgu europejskim - zaznaczył prof. Moszura.

Prof. Januszewska jest bardzo dobrze znana w środowisku polskich lekarzy, a jeszcze lepiej - w fundacjach działających na rzecz dzieci z wadami serca.

- Jesteśmy szczęśliwi, że po 15 latach pracy w klinikach poza granicami kraju prof. Katarzyna Januszewska wraca do Polski i w ICZMP w Łodzi będzie kontynuowała swoją misję ratowania życia dzieci z wadami serca, a ośrodek łódzki - dzieło prof. Jacka Molla ma szansę nadal rozwijać się na światowym poziomie, dając szansę tysiącom dzieci z wrodzonymi wadami serca - powiedziała PAP Aleksandra Lignar-Czyż z Fundacji Cor Infantis w Lublinie.

- Pani prof. Katarzyna Januszewska jest niezwykle oddanym pacjentom lekarzem, utalentowanym chirurgiem i wielkim przyjacielem dzieci, odznaczonym na ich wniosek Orderem Uśmiechu. Przywrócenie Polsce tak wybitnego kardiochirurga jest wielkim sukcesem ośrodka łódzkiego - podkreśla Lignar-Czyż.

Fundacja Cor Infantis ratuje dzieci z wrodzonymi wadami serca

Cor Infantis rozpoczęła działalność w 2007 roku, kiedy to Katarzyna Januszewska (wówczas z tytułem doktora) i prof. Edward Malec zakończyli współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie.

Jednym z głównych celów Fundacji było i w dalszym ciągu jest umożliwienie leczenia pacjentom z wadami serca przez tych wybitnych polskich kardiochirurgów, pracujących obecnie poza granicami kraju.

Do końca 2021 r. Fundacja sfinansowała 907 procedur kardiochirurgicznych u dzieci z wrodzonymi wadami serca w niemieckich klinikach, w których te zabiegi - zgodnie z wolą rodziców - wykonali prof. Januszewska i prof. Malec. Na ten cel wydano ponad 75 mln zł. Ponadto Fundacja finansuje zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej oraz porody w przypadku przedurodzeniowo rozpoznanej wady serca dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum