Łódź: Fundusz zmienia świadczeniodawców

Autor: Gazeta, MS /Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 18:15

Łódzki OW NFZ w ekspresowym tempie rozstrzyga 1,5 tys. konkursów, w trakcie których decyduje, kto będzie leczył łodzian przez najbliższe trzy lata. W efekcie z mapy NFZ zniknęło wiele oddziałów szpitalnych, a większość świadczeń trafiło do nowych placówek medycznych.

Ponieważ nowe umowy podpisywane były w ostatnich dniach 2011 roku, nikt nie poinformował pacjentów, że z nowym rokiem muszą szukać nowych poradni, w których będą leczyć się z powodu chorób przewlekłych. Spowodowało to zamieszanie wśród pacjentów, którzy pomimo umówionych wizyt odchodzili z kwitkiem.

W szpitalach im. Biegańskiego i MSWiA na ul. Północnej w Łodzi zamknięto oddział chirurgii. Kolejny może być szpital im. Jordana. To jedyna placówka, która do tej pory leczyła chirurgicznie mieszkańców Bałut. Niestety Szpital im. Jordana dostał w tym roku trzykrotnie mniejszy kontrakt z NFZ na oddział chirurgii ogólnej niż w latach poprzednich. Dla dyrekcji utrzymywanie oddziału za takie pieniądze oznaczałoby bankructwo szpitala. Podjęto decyzję o zamknięciu oddziału.

Kontrakty straciły też niektóre przychodnie w Łodzi. Placówka przy ulicy Leczniczej straciła aż pięć poradni specjalistycznych: ortopedyczną, okulistykę, neurologię, laryngologię i rehabilitację. ZOZ "Bałuty" został bez urologa, a ZOZ "Polesie" bez okulisty dziecięcego. Wszystkie przychodnie utraciły kontrakty na rehabilitację. Szpitale: w Zgierzu i  Łodzi im. Barlickiego straciły kontrakty na SOR. Wszystkie miejskie przychodnie piszą odwołania na decyzje NFZ-etu. Jeśli nie zostaną uznane, poradnie bez kontraktu trzeba będzie zamknąć.

Zdaniem Beaty Aszkieleniec, rzecznika prasowego NFZ w Łodzi, powodem zmian jest rosnąca konkurencja.

- Świadczeniodawcy dysponują nowoczesnym sprzętem, świetnie wykwalifikowaną kadrą i oferują dobrą cenę. Fundusz musi wybierać najlepsze dla pacjentów oferty - stwierdza Aszkieleniec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum