Łódź: Fundusz zapłaci za zabiegi sanatoryjne, nie za pobyt

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 09:41

W przyszłym roku wyjazdy pacjentów z woj. łódzkiego do sanatoriów będą krótsze. Zamiast na cztery tygodnie, NFZ będzie wysyłał pacjentów tylko na trzytygodniowe leczenie.

Łódź: Fundusz zapłaci za zabiegi sanatoryjne, nie za pobyt

Częściej też zamiast na pełne leczenie uzdrowiskowe, pacjenci dostaną skierowania na leczenie ambulatoryjne. Oznacza to, że fundusz sfinansuje tylko zabiegi. Za nocleg i wyżywienie zapłacą sami pacjenci.

Łódzki oddział Funduszu przygotował wstępny plan budżetu na 2014 rok. Okazało się, że pieniędzy będzie tyle samo, co w tym roku, czyli 4,26 mld zł. Więcej trzeba będzie jednak wydać na leczenie kardiologiczne i onkologiczne. Fundusz oszczędności poszukał w leczeniu uzdrowiskowym. Zamiast 45 mln zł, w przyszłym roku będą 42 mln zł

Z analiz specjalistów wynika, że choć czterotygodniowe leczenie jest najlepsze ze względów medycznych, nie cieszyło się ono największym zainteresowaniem kuracjuszy. Rocznie w Łódzkiem skierowanie do sanatorium otrzymuje ok. 40 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym kwartale 2013 roku z leczenie w sanatoriach skorzystało 9,2 tys. pacjentów. Jak zapewnia Fundusz, przy mniejszym budżecie nie zmniejszy się w przyszłym roku liczba wyjazdów. Będzie jednak więcej skierowań na leczenie ambulatoryjne.

W takim wypadku NFZ zapłaci tylko za zapisane przez lekarza zabiegi. Za pobyt w sanatorium będzie musiał zapłacić sam pacjent. Ile? To zależy od miejsca, w które będziemy się chcieli udać. W szpitalu uzdrowiskowym w Ciechocinku za dwutygodniowy pobyt, czyli nocleg i wyżywienie, trzeba zapłacić 1680 zł.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum