Lockdown może wrócić. MZ: obostrzenia będą szły w kierunku ograniczenia mobilności

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, TVN2411 stycznia 2022 08:15

Lokalne lockdowny i obostrzenia mogą wrócić w czasie piątej fali pandemii koronawirusa. O tym, czego i kiedy możemy się spodziewać mówił we wtorek, 11 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sprawdzanie paszportów covidowych w komunikacji publicznej we Włoszech EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.
  • Nowe obostrzenia mogą wrócić w czasie piątej fali pandemii koronawirusa
  • O tym, czego i kiedy możemy się spodziewać mówił we wtorek, 11 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Dodajmy, że 11 stycznia przekroczyliśmy w Polsce tragiczną barierę 100 tys. zgonów covidowych. Tylko ostatniej doby zmarły 493 osoby. Potwierdzono prawie 11,5 tys. zakażeń

Nowe obostrzenia nie wykluczone

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek, 11 stycznia, w TVN24 komentował najnowszą sytuację epidemiczną. Przyznał, że przekroczyliśmy w Polsce tragiczną barierę 100 tys. zgonów covidowych, mówił również o dramatycznych prognozach na najbliższe tygodnie. 

Zapytany o to, czy możliwy jest powrót lockdownu, szef resortu zdrowia nie zaprzeczył. 

- To jednak nie zależy od liczby zakażeń, to zależy jak będzie się ona przekładała na poziom hospitalizacji. Jeśli ten poziom będzie dramatyczny, na pewno trzeba będzie wykorzystywać wszystkie narzędzia jakie mamy do dyspozycji - powiedział minister zdrowia. 

Zamknięcie szkół to ostateczność

Zastrzegł jednak, że zamknięcie szkół to ostatnia z możliwości, po które sięgnie rząd.

- Szkoły oczywiście są ostatnim miejscem, w którym chcielibyśmy wprowadzać jakiekolwiek ograniczenia, bo ostatni rok nauczył nas, że ich zamknięcie to olbrzymie koszty dla dzieci. Więc te restrykcje, jeśli będziemy je stosowali, będą szły w kierunku ograniczenia mobilności - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Mamy 100 tys. zgonów covidowych

Minister zdrowia wyliczał, że ostatniej doby potwierdzono 11,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 493 osoby z COVID-19.

- Dziś jest ten kolejny smutny dzień, przekroczyliśmy barierę 100 tys. zgonów covidowych (od początku pandemii w Polsce - przyp. red.) - przyznał szef resortu zdrowia. 

Jak dodawał według najgorszych scenariuszy pod koniec stycznia w Polsce możemy mieć od 100 tys. do nawet 150 tys. zakażeń dziennie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum