×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Lockdown. Cztery województwa na czarnej liście. To tu zakażeń i hospitalizacji jest najwięcej

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia21 września 2021 08:02Aktualizacja: 22 września 2021 15:37

Cztery województwa przodują w statystykach dotyczących liczby nowych zakażeń i liczby chorych z COVID-19, którzy trafiają na oddziały covidowe. To w tych regionach - jak mówił w poniedziałek minister zdrowia - sytuacja epidemiczna jest najgorsza.

Lockdown. Cztery województwa na czarnej liście. To tu zakażeń i hospitalizacji jest najwięcej
Patrol policji sprawdza przestrzeganie obostrzeń Fot. PAP/Piotr Nowak
 • Cztery województwa przodują w statystykach dotyczących liczby nowych zakażeń i liczby chorych z COVID-19, którzy trafiają na oddziały covidowe
 • Najgorsza sytuacja jest w województwie lubelskim. To tu od kilku dni jest najwięcej zakażeń koronawirusem, ale też najwięcej hospitalizacji
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że do 1000 zakażeń dziennie nie ma mowy o obostrzeniach. Co potem? Rząd ma już plan na podział na strefy żółte i czerwone. Restrykcje będą wprowadzane w tych powiatach, gdzie sytuacja jest najgorsza

Cztery regiony najbliżej lockdownu. Tu zakażeń jest najwięcej

W poniedziałek, 20 września, szef Ministerstwa Zdrowia, na konferencji prasowej odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

- Jeśli chodzi o spojrzenie w skali województw (...) to, że mamy bardzo wyraźnie trzy, cztery województwa, w których sytuacja jest stosunkowo gorsza niż w pozostałej części kraju. Najgorszą sytuację pod kątem nowych zakażeń mamy w województwie lubelskim  - powiedział Adam Niedzielski.

Liderem, jeśli chodzi o najwyższą liczbę zakażeń i najwyższą liczbę hospitalizacji jest woj. lubelskie. Największy odsetek zakażonych na 100 tys. mieszkańców obok woj. lubelskiego jest też w Podlaskiem, Zachodniopomorskiem i Podkarpackiem.

Cztery regiony najbliżej lockdownu. Tu zakażeń jest najwięcej:

 1. lubelskie - ok. 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców
 2. podlaskie - 2,5 na 100 tys.
 3. zachodniopomorskie - 2,4 na 100 tys. 
 4. podkarpackie - 2,1 na 100 tys.

Wskaźnik nowych przypadków koronawirusa najwyższy na Lubelszczyźnie

Jak mówił minister zdrowia w woj. lubelskim wskaźnik nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców wynosi około pięciu. Na kolejnych miejscach są województwa: podlaskie ze wskaźnikiem 2,7, zachodniopomorskie - ze wskaźnikiem 2,4 i podkarpackie - ze wskaźnikiem 2,1.

- Zwrócić trzeba uwagę, że odsetek pozytywnych testów w tych województwach też jest stosunkowo większy, niż średnia krajowa. W woj. lubelskim, które to województwo jest w tej chwili liderem, jeżeli chodzi o najwyższą liczbę zakażeń i najwyższą liczbę hospitalizacji, odsetek pozytywnych testów wynosi już 5 proc. W województwie podkarpackim 4 proc. - poinformował Niedzielski.

Podkarpackie i lubelskie - dwa województwa z najniższym poziomem wyszczepienia

Wskazał, że te liczby warto zderzyć ze wskaźnikami poziomu wyszczepienia w Polsce.

- Chcę zwrócić uwagę, że województwo podkarpackie i lubelskie to są dwa województwa, które mają najniższy poziom wyszczepienia w Polsce - dodał.

Minister zdrowia podał też, że ponad 99,4 proc. nowo diagnozowanych przypadków w ostatnim miesiącu to wariant delta koronawirusa.

- Wariant delta stał się wariantem dominującym, tak samo jak wariant alfa podczas trzeciej fali. Wariant delta wyparł wszystkie inne warianty koronawirusa  - zaznaczył szef MZ.

Kiedy wrócą obostrzenia?

Kiedy do Polski wrócą obostrzenia i jak duże będą?

- Przyjęliśmy umowną granicę - tysiąc zakażeń dziennie - poniżej której nie będziemy prowadzili dyskusji nt. wprowadzania obostrzeń, bo to jest zbyt niski poziom zakażeń. Taki, który nie wymaga reakcji - zapowiedział Niedzielski.

- Teraz nie nadszedł jeszcze czas na wprowadzanie obostrzeń, ale mamy przygotowany pewien model dzielenia na strefy żółte, zielone i czerwone. Uwzględnia on również poziom zaszczepienia w poszczególnych powiatach - zaznaczył.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze