Litwa: Sejm przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy antyaborcyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 14:07

Przewagą zaledwie dwóch głosów litewski Sejm przyjął we wtorek (28 maja) w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji, który zgłosiła współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).

Litwa: Sejm przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy antyaborcyjnej

- Nie wiem jaka będzie ostateczna decyzja Sejmu w sprawie zakazu aborcji, ale wszczęcie dyskusji na ten temat już jest sukcesem - powiedział PAP poseł AWPL Zbigniew Jedziński, który przedstawił projekt ustawy w parlamencie.

Projekt poparło 46 posłów, przeciwko było 19, a 25 wstrzymało się od głosu. Obecnie dokument będzie omawiany w sejmowych komisjach praw człowieka, ochrony zdrowia, a także prawa i praworządności. Pod obrady Sejmu ponownie ma trafić jesienią.

W pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji poparli przede wszystkim posłowie AWPL, partii konserwatywnej i poszczególni deputowani z innych ugrupowań. Jednomyślnie przeciwko projektowi opowiedzieli się posłowie z Ruchu Liberałów.

Projekt zgłoszony przez AWPL zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do dwunastego tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do dwunastego tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Projekt ustawy antyaborcyjnej wzbudza na Litwie wiele kontrowersji. Przed miesiącem Litewski Związek Kobiet Socjaldemokratek zaapelował do posłów o odrzucenie projektu AWPL. "Zakaz aborcji w sposób rażący narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, którą Litwa zobowiązała się przestrzegać" - napisano w oświadczeniu.

Związek podał Polskę jako negatywny przykład wprowadzenia takiego prawa. "Polki z narażeniem życia i zdrowia usuwają niechciane ciąże za granicą " - czytamy w dokumencie.

Socjaldemokratki podkreśliły, że nie traktują aborcji jako sposobu planowania rodziny. Ich zdaniem jednak, kobieta powinna mieć prawo do podejmowania decyzji w sprawie ciąży.

Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem UE, po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziło zakaz aborcji. Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła w Sejmie już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu. Ostatecznie jednak został odrzucony przez ówczesny Sejm.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum