List sześciu ministrów zdrowia, nie zgadzają się na stosowanie wspólnych ocen klinicznych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2018 16:36

MZ poinformowało, że 13 grudnia ministrowie zdrowia Polski, Niemiec, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Francji i Hiszpanii wystosowali wspólny list w sprawie unijnych regulacji dotyczących oceny technologii medycznych (HTA).

List sześciu ministrów zdrowia, nie zgadzają się na stosowanie wspólnych ocen klinicznych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ministrowie zdrowia 6 europejskich państw podkreślili brak zgody dla obowiązkowego stosowania wspólnych (unijnych) ocen klinicznych, wskazując, że rozwiązanie to budzi wątpliwości co do zgodności z traktatową zasadą pomocniczości oraz ogranicza kompetencje państw członkowskich w zakresie kształtowania ich polityki zdrowotnej, organizacji systemu ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej.

List został skierowany do Komisji Europejskiej oraz do Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, a także do Rumunii, która to przewodnictwo przejmie 1 stycznia 2019 r.

We wspólnym wystąpieniu ministrowie podkreślili wartość dodaną płynącą z dobrowolnej współpracy w zakresie HTA, zaznaczając, że właśnie w tym kierunku powinny iść dalsze prace nad projektem.

Resort zdrowia wyjaśnia w komunikacie z 14 grudnia, czym jest i czemu służy HTA, czyli ocena technologii medycznych. HTA stanowi podstawę wnioskowania nad zasadnością refundacji określonej technologii medycznej. Jest złożonym procesem, który wymaga przygotowania wielu analiz: analiza problemu decyzyjnego, analiza kliniczna, analiza ekonomiczna, analiza wpływu na budżet płatnika i ewentualnie analiza racjonalizacyjna.

Patrząc z krajowej perspektywy, obowiązek stosowania wspólnych ocen klinicznych potencjalnie mógłby utrudnić kreowanie polityki lekowej dostosowanej do lokalnych warunków oraz kontrolę i planowanie wydatków, a także określanie warunków refundacji leków - ocenia MZ i dodaje, że taki obowiązek ograniczyłby także możliwości rozwoju krajowego HTA, które jest dziedziną przyszłościową. Rozwiązaniom zaproponowanym przez Komisję Europejską sprzeciwiał się również polski przemysł farmaceutyczny - podkreślono w komunikacie.

MZ zwraca uwagę, że idea wspólnego listu w tej sprawie narodziła się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w listopadzie 2018 r. w Warszawie - podczas rozmów ministrów zdrowia Polski i Niemiec: prof. Łukasza Szumowskiego i Jensa Spahna.

Współpraca międzynarodowa przebiegała w dobrej atmosferze, a polskie Ministerstwo Zdrowia było aktywnym uczestnikiem budowania koalicji w tej sprawie. W trakcie prac nad listem do grona jego sygnatariuszy dołączyły: Bułgaria, Czechy, Francja oraz Hiszpania, które podzielają stanowisko Polski i Niemiec w odniesieniu do projektu w sprawie unijnego HTA.

Czytaj: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum