Limity od 1 grudnia nie dotyczą zaszczepionych. Premier o sprawdzaniu certyfikatów covidowych

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia30 listopada 2021 14:12

Czy i  kiedy rząd umożliwi przedsiębiorcom weryfikację paszportów covidowych, był pytany na konferencji prasowej 30 listopada Mateusz Morawiecki. Pytanie jest nawiązaniem do wchodzących od 1 grudnia nowych obostrzeń. Do zaostrzonych limitów nie będą bowiem wliczane osoby zaszczepione

Limity od 1 grudnia nie dotyczą zaszczepionych. Premier o sprawdzaniu certyfikatów covidowych
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Radek Pietruszka
 • Czy i kiedy rząd umożliwi przedsiębiorcom weryfikację paszportów covidowych, był pytany na konferencji prasowej 30 listopada Mateusz Morawiecki
 • Pytanie jest nawiązaniem do wchodzących od 1 grudnia nowych obostrzeń, w tym zaostrzonych limitów m.in. w restauracjach, sklepach, obiektach sportowych czy kościołach
 • Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. Wątpliwości budzi jednak to, na jakiej zasadzie przedsiębiorcy będą mogli sprawdzać certyfikaty covidowe

Sprawdź: Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Zasiłek na dziecko. Duża zmiana przepisów. Pieniądze również bez kwarantanny

Limity od 1 grudnia nie dotyczą zaszczepionych. Jak sprawdzić certyfikaty?

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej mówił o nowym wariancie koronawirusa oraz obostrzeniach, które zaczną obowiązywać od 1 grudnia.

- Minister zdrowia zdecydował się wdrożyć pewne ograniczenia, które mają z jednej strony zahamować dopływ tej mutacji (omikron - przyp. red.) do Polski. To zakaz lotów do krajów afrykańskich, przechodzenie kwarantanny, obowiązek przechodzenia testów, który został wzmocniony. Z drugiej strony mają pomóc przerwać ten łańcuch zakażeń w przypadku, jeżeli ta mutacja wirusa będzie się przenosiła z człowieka na człowieka - tłumaczył szef rządu.

Te działania – jak mówił – mają osłabić tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Co z weryfikację paszportów covidowych w kontekście nowych limitów, które będą obowiązywały od 1 grudnia i  nie będą dotyczyły osób zaszczepionych?

- W Sejmie toczą się prace i uzgodnienia między wszystkimi klubami dotyczące tego, czy znajdzie się większość parlamentarna, która pozwoli na weryfikację certyfikatów covidowych przez przedsiębiorców czy  przez pracodawcę wobec pracowników. Jeżeli taka większość parlamentarna się znajdzie, to będziemy procedować tę ustawę - odpowiedział premier.

Czytaj także: Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Od 1 grudnia obostrzenia. Mniej osób w restauracjach, hotelach i obiektach sportowych

Przypomnijmy: nowe obostrzenia wchodzą 1 grudnia i będą obowiązywały do 17 grudnia. M.in. zmniejszone zostaną limity osób w restauracjach, kinach, instytucjach kultury, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach. Jak ustalono w rozporządzeniu covidowym do nowych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)
 • Limit 1 osoba na 15 m kw. będzie obowiązywać w sklepach i galeriach handlowych (teraz jest 1 os. na 10 m kw.)

Ponadto wprowadzono zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich (obowiązuje do 13 grudnia), zmieniono również zasady kwarantanny.

 • Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; 
 • Osoby wracające z Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
 • Osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen będą objęte kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której jednak będą mogły być zwolnione na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Czytaj więcej: Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum