Likwidacja składki na NFZ wg PO - o co dokładnie(j) chodzi?

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 września 2015 08:15

Jak już pisaliśmy, premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę (12 września) podczas konwencji swojej partii, że jeśli PO zwycięży w jesiennych wyborach zlikwiduje składkę na NFZ i ZUS. Co dokładnie mają na myśli stratedzy PO?

Likwidacja składki na NFZ wg PO - o co dokładnie(j) chodzi?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennikarzom przekazany został tekst programu. Platforma zakłada w nim,  że zlikwidowane mają zostać składki na ZUS i NFZ.

Jak miałoby się to odbyć i o co faktycznie chodzi?

Docelowo każdy obywatel, zatrudniony na "jednolitym kontrakcie", ma płacić tylko jeden podatek dochodowy. "Jednolity kontrakt", o którym mowa w programie PO ma zastąpić dotychczasowe formy zatrudnienia - zarówno umowy cywilnoprawne trwające ponad miesiąc, jak i umowy o pracę uregulowane w Kodeksie pracy.

"Jednolity kontrakt" będzie dawał także uprawnienia ubezpieczeniowe.

Wszystkie obowiązki związane z zasilaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia itp. przejąć ma Ministerstwo Finansów - napisała rządząca partia w swoim programie wyborczym.

Jak należy zatem rozumieć (a tak rozumieją komentatorzy) - PO, podobnie jak PiS - proponuje de facto budżetowanie ochrony zdrowia. Pieniądze na jej funkcjonowanie miałyby pochodzić z podatków.

Obywatel miałby dokładać się do budżetu na zdrowie ze swojego podatku dochodowego. Dochód do opodatkowania będzie wyliczany na osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku osób o niskich dochodach stawka podatku będzie kształtowała się na poziomie - "nawet 10 proc.". W tym systemie maksymalna suma podatków i składek ma obniżyć się z obecnych 43,5 proc. do 39,5 proc. - wynika z zapisów programu.

Stworzona ma być możliwość dodatkowych ubezpieczeń w formie dobrowolnej, co nie ograniczy dostępu do świadczeń dla osób pozostających wyłącznie w systemie publicznym - dodaje partia w części programu zawierającej obietnice odnoszące się do zmian w ochronie zdrowia.

PO, jeśli wygra wybory, obiecuje też wykorzystane doświadczenia krajów UE w tworzeniu nowych form ubezpieczenia przez pracodawców. Wprowadzone mają zostać ubezpieczenia pielęgnacyjne, których celem będzie wsparcie opieki nad seniorami w warunkach domowych, ośrodków dziennych i stacjonarnych.

Upowszechniona ma być opieka stomatologiczna w przedszkolu i szkole, poszerzona lista szczepień u dzieci finansowanych z pieniędzy publicznych.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała też wprowadzenia bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze