Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 16:00

Nie planujemy likwidować NFZ. Chcemy poprawiać to, jak on funkcjonuje - powiedział w środę (20 lutego) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- Nie planujemy likwidować NFZ. Chcemy poprawiać to, jak on funkcjonuje - przekonywał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Fot. PTWP

W środę posłowie sejmowej komisji zdrowia procedowali m.in. projekt nowelizacji ustawy (druk nr 3199), który wprowadza tzw. korpus kontrolerski NFZ i centralizację Funduszu. Przed godziną 15. zakończyła się pierwsza część posiedzenia.

W trakcie dyskusji pytanie o przyszłość NFZ zadała wiceministrowi Cieszyńskiemu posłanka Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca komisji zdrowia.

- Rodzi się pytanie, jaka w tym momencie jest rola NFZ. Czy to będą równoległe kontrole, czy też może ograniczamy i wyciszamy w ogóle rolę NFZ? Mamy wiele wątpliwości w tym zakresie - mówiła Małecka-Libera.

- Wyraźnie widzimy centralizację zadań. Pytanie o całą strategię organizacji zdrowia - czy w ten sposób, odbierając poszczególne zadania NFZ, chcecie w końcu likwidować NFZ? Czy też nie? Bo taki był warunek i element programu. Być może taką okrężną drogą dochodzimy do celu? - sugerowała wiceprzewodnicząca.

- Nie planujemy likwidować NFZ. Chcemy poprawiać to, jak on funkcjonuje, ponieważ NFZ jest niezwykle ważną instytucją, która odpowiada za zapewnienie dostępu do świadczeń milionom Polaków - podkreślił Janusz Cieszyński.

Przypomnijmy: zgodnie ze wspomnianą nowelą (rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw) zaplanowano gruntowną reformę funkcjonowania służb kontrolnych NFZ. Projekt zakłada przeniesienie uprawnień kontrolnych Funduszu na poziom prezesa NFZ - w obecnych regulacjach realizacja kontroli jest zadaniem własnym dyrektorów oddziałów, a kompetencja kontrolna prezesa jest ograniczona do sytuacji wyjątkowych.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z planów likwidacji NFZ wspominał jeszcze w minionym roku (maj 2018 r.) minister Łukasz Szumowski.

- W mojej ocenie NFZ zaczyna coraz lepiej, sprawniej funkcjonować. Środki, które przepływają przez Narodowy Fundusz Zdrowia wydawane na świadczenia zdrowotne, to są ogromne pieniądze, niewątpliwie potrzebna jest instytucja, która zrobi to w sposób sprawny, transparentny i najbardziej efektywny - powiedział wówczas.

Dodał, że nadal będzie toczyła się dyskusja o tym, jak działanie NFZ usprawnić. - Niewątpliwie potrzebujemy narzędzi analitycznych pod postacią analizy danych, które są w NFZ - mówił wówczas.

Przypomnijmy, że poprzedni minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po objęciu kierownictwa resortu zapowiedział utworzenie "narodowej służby zdrowia" finansowanej z budżetu. W ramach zaplanowanych reform, z początkiem 2018 r. NFZ miał zostać zlikwidowany, a w przyszłości dostęp do opieki zdrowotnej miał przysługiwać wszystkim obywatelom RP stale mieszkającym w kraju. W połowie minionego roku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział jednak, że ostateczna decyzja dotycząca likwidacji NFZ "to sprawa na następną kadencję".

Na początku maja 2018 r. wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko w zastępstwie ministra zdrowia zadecydowała o rozwiązaniu powołanego przeszło rok wcześniej przez Radziwiłła zespołu do opracowania zmian organizacyjnych w związku z planowaną likwidacją NFZ. Uchylone zostały także zarządzenia w sprawie powołania zespołu do przeglądu regulacji mających wpływ na przychody ze składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz zespołu do przeglądu regulacji w zakresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum