Liechtenstein: "nie" dla złagodzenia przepisów aborcyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2011 17:24

Mieszkańcy Liechtensteinu sprzeciwili się w niedzielnym (18 września) referendum złagodzeniu regulacji dotyczących aborcji.

Liechtenstein: "nie" dla złagodzenia przepisów aborcyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Tym samym opowiedzieli się po stronie księcia Alojzego, który zagroził, że zawetuje ewentualne zmiany w prawie w tej kwestii.

Przeciwnicy aborcji wygrali referendum większością zaledwie 500 głosów. Według oficjalnych danych 52,3 proc. głosujących było przeciwko złagodzeniu przepisów, a 47,7 było za planem dopuszczenia aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży lub gdy płód jest poważnie uszkodzony. Inicjatywa obywatelska przewidująca takie zmiany nazwana została: "raczej pomóc niż karać".

Książę Liechtensteinu oświadczył w wygłoszonym w ubiegłym miesiącu przemówieniu, że skorzysta z prawa weta, by zablokować złagodzenie przepisów, ponieważ obawia się, że doprowadziłoby to do przeprowadzania późnych aborcji.

Zwolennicy zmian oskarżyli go o ingerowanie w demokratyczny proces i zniechęcanie do głosowania.

Jak podkreśla agencja AFP, jest to już drugie od początku roku referendum w tzw. "delikatnej kwestii" w tym niewielkim, katolickim kraju liczącym 18,8 tys. wyborców. W czerwcu 2011 r. mieszkańcy Liechtensteinu opowiedzieli się za możliwością zawierania partnerskich związków cywilnych przez homoseksualistów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze