Lidia Gądek: budżet nie jest z gumy, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to konieczność

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 13:52

- W połowie poprzedniej kadencji parlamentu (lata 2011-2015) przygotowaliśmy poselski projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Był konsultowany, także w Ministerstwie Zdrowia. Niestety, polityka ponownie wzięła górę. Krytyka ówczesnej opozycji i naszego koalicjanta (PSL) spowodowała, że w głosowaniu projekt ten przepadł - mówi poseł Lidia Gądek (PO)*.

Lidia Gądek: budżet nie jest z gumy, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to konieczność
Poseł Lidia Gądek; FOT. PTWP

Posłanka przyznaje, że jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to właśnie „utrącenie” projektu dotyczącego dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych było największym błędem koalicji PO-PSL. - Myślę, że gdyby skutecznie wdrożono taką ustawę, sytuacja finansowa naszego systemu opieki zdrowotnej byłaby dzisiaj znacznie lepsza - zaznacza posłanka.

I dodaje: - Co więcej, z przeprowadzonego wówczas dość szeroko zakrojonego sondażu opinii społecznej wynika, że około 70 proc. ankietowanych Polaków uważa, że wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest nie tylko dopuszczalne, ale że to bardzo dobre rozwiązanie.

- Uważam, że zdecydowanie powinniśmy wrócić do tej koncepcji. Oczywiście można rozmawiać o jej modyfikacjach. Nie chodzi tylko o to, że wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest zawarte w programie naszego ugrupowania. Moim zdaniem taka ustawa jest wręcz wymogiem czasu, bo pieniędzy w publicznym systemie ochrony zdrowia już teraz jest za mało - podkreśla Lidia Gądek.

- Wiemy też, że nie uda się osiągnąć zapowiadanych 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2024 roku, bo w 2019 roku nie będzie planowanego udziału 4,9 proc. PKB w wydatkach na zdrowie, ale prawdopodobnie tylko 4,4 proc. Owszem, realne finansowanie opieki zdrowotnej wzrasta, ale procentowo te nakłady powinny rosnąć znacznie szybciej - zgodnie z tzw. ustawą 6 procent, którą przegłosowaliśmy w tej kadencji (nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 5 lipca 2018 r. - red.) - przypomina posłanka PO.

- Nie mamy wyjścia, budżet nie jest z gumy. Niestety, obecnie ani w parlamencie, ani w rządzie nie są prowadzone jakiekolwiek prace legislacyjne mogące przyczynić się do wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - zaznacza Lidia Gądek.

* Wypowiedź zanotowana została podczas sesji „Medycyna publiczna i niepubliczna - nadzieje czy zagrożenia?” w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum