Liczbę pielęgniarek określi liczba łóżek? Projekt już jest...

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2018 11:50

Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które ma wprowadzić wskaźnik liczby pielęgniarek powiązany z liczbą łóżek.

Środowisko pielęgniarek i położnych jest zgodne, że potrzebna jest prosta metoda określania norm zatrudnienia. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Pielęgniarki od lat domagają się wprowadzenia wskaźnika powiązanego z liczbą łóżek. Na oddziałach zachowawczych wynosiłby 0,6, na zabiegowych - 0,7, a na dziecięcych - 0,8. Takie zapisy znalazły się w projekcie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego przygotowanym przez resort zdrowia.

Jest on obecnie po konsultacjach wewnętrznych, a w najbliższych dniach ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, ma nadzieję, że nowa regulacja zacznie obowiązywać najpóźniej od września br. Dodaje jednak, że dyskutowana jest kwestia vacatio legis, które da dyrektorom czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Resort informuje, że obecnie projekt przewiduje obowiązek stosowania norm od czerwca 2019 r. - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Minimalną liczbę pielęgniarek, które powinny zatrudniać szpitale, wylicza się teraz w oparciu o skomplikowany mechanizm. Środowisko pielęgniarek i położnych jest zgodne, że potrzebna jest prosta metoda określania norm zatrudnienia, i to wprowadzona w taki sposób, by była respektowana przez płatnika, np. uzależniając ją od podpisania kontraktu z NFZ.

 Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum