Liczba lekarzy w Polsce, czyli spór o dane lokujące nas w europejskim rankingu

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2017 05:49

Trzeba zatem zauważyć, że niektóre kraje ślą do OECD dane, które pod względem metodyki ich uzyskania nie do końca odpowiadają tym przekazywanym przez większość państw, w tym i Polskę.

W przypadku Grecji, która jest odnotowana na pierwszym miejscu zestawienia (wskaźnik 6,3 lekarzy na 1 000 mieszkańców) czy Portugalii (wskaźnik 4,4) OECD zastrzega, że dane odnoszą się do wszystkich lekarzy z prawem wykonywania zawodu, powodując duże przeszacowanie faktycznej liczby lekarzy praktykujących (np. - jak się ocenia - nawet o ok. 30% w Portugalii).

Natomiast w przypadku Słowacji (wskaźnik 3,4), Holandii (3,4), Francji (3,3) OECD zastrzega, że w danych dotyczących liczby lekarzy ujmowani są nie tylko ci sprawujący bezpośrednią opiekę nad pacjentami, ale również pracujący w ochronie zdrowia jako menedżerzy, edukatorzy, badacze (co zwiększa statystyki o 5-10 proc.).

Ile zatem lekarzy przypada w Polsce na 1000 mieszkańców i czyje dane - Ministerstwa Zdrowia, NIL, GUS - są bliższe prawdy o miejscu Polski w międzynarodowych zestawieniach dotyczących tego wskaźnika?

Jednoznaczne rozstrzygnięcie nie jest takie proste, aczkolwiek za najbliższy realiów, jak się wydaje, należałoby uznać jednak wskaźnik podawany - tak jak to robi GUS - w oparciu o liczbę lekarzy pracujących bezpośrednio z pacjentem (praktykujących) wg podstawowego miejsca pracy. Z uwag OECD, dotyczących kilku krajów, jakimi opatrzone są statystyki, wynika że nie tylko w Polsce można by dyskutować o metodologii wyliczeń przyjmowanych do porównań pomiędzy krajami.

*Na stronie http://stats.oecd.org/ - po wybraniu tematu: Health/Health Care Resources/Physicians - istnieje możliwość zapoznania się z definicjami oraz sposobem opracowywania danych w poszczególnych krajach (Definitions, Sources and Methods per country).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum