Liczba lekarzy w Polsce, czyli spór o dane lokujące nas w europejskim rankingu

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2017 05:49

• 134 397 - jest to liczba lekarzy wykonujących zawód (sprawozdanie NIL stan na 31.07.2017);
• 448 - jest to liczba lekarzy wykonujących zawód posiadających podwójne prawo wykonywania zawodu (sprawozdanie NIL stan na 31.07.2017);
• 38 422 346 - populacja w Polsce (stan na 30 VI 2017).

Jak natomiast odpowiada nam Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NIL, mówiąc o wskaźnikach służących do porównań międzynarodowych można brać pod uwagę tylko te wartości, które są obliczane według danych wymaganych przez OECD.

Wyjaśnia, że OECD podając wskaźnik liczby lekarzy posługuje się terminem "praktykujących lekarzy" (practising physicians). Ów wskaźnik jest jednolity dla wszystkich krajów, które należą do tej organizacji i dlatego przedstawiciele samorządu lekarskiego w wystąpieniach publicznych podają go w kontekście analizy porównawczej w stosunku do innych krajów.

Miejsce w rankingu OECD
Z ostatnich raportów OECD, na które powołuje się NIL (Practising doctors per 1 000 population, Źródło: OECD Health Statistics 2016, Eurostat Database) wynika, że ze wskaźnikiem 2,3 jesteśmy na końcu unijnej stawki pod względem liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. W Austrii ów wskaźnik wynosi 5,1, w Niemczech - 4,1, we Włoszech 3,9, w Wielkiej Brytanii - 2,8. Wyprzedzają nas wszystkie inne kraje dawnego bloku wschodniego, które dzisiaj są w Unii. I ten dystans wydaje się spory, skoro poprzedzająca Polskę w tym rankingu Rumunia ma wskaźnik 2,7.

Dane do obliczeń publikowanych przez OECD są przekazywane z Polski przez Główny Urząd Statystyczny. Ministerstwo Zdrowia nie podważa tych danych i potwierdza, że aktualnie podawany przez OECD wskaźnik 2,3 lekarza na 1 000 mieszkańców kraju jest oparty o dane Głównego Urzędu Statystycznego.

- Dane przekazywane są przez Główny Urząd Statystyczny i dotyczą tylko pracowników medycznych pracujących bezpośrednio z pacjentem, pracujących w placówkach opieki zdrowotnej, a także w żłobkach, klubach dziecięcych i domach pomocy społecznej. Są to osoby, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy - informuje Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum