Lewica za liberalizacją aborcji, rządowym in vitro i antykoncepcją awaryjną bez recepty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2019 14:33

Prawo do legalnego przerywania ciąży do 12. tygodnia, przywrócenie rządowego programu in vitro, zniesienie recept na antykoncepcję awaryjną czy wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach to główne propozycje programowe lewicy dla kobiet na jesienne wybory parlamentarne - poinformowały w czwartek (25 lipca) przedstawicielki SLD, Wiosny i Lewicy Razem.

Lewica za liberalizacją aborcji, rządowym in vitro i antykoncepcją awaryjną bez recepty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W minionym tygodniu liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg potwierdzili zamiar budowy wspólnego bloku Lewicy przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

W czwartek (25 lipca) na wspólnej konferencji prasowej przed Sejmem wystąpiły liderki kobiecych struktur trzech ugrupowań, które zaprezentowały filary lewicowego programu dedykowanego kobietom oraz główne problemy, z jakimi - ich zdaniem - zmagają się Polki.

Jak podkreśliła szefowa Wiosny Kobiet Beata Maciejewska, "lewica stoi po stronie kobiet i ma całościowy program" im dedykowany. Wśród problemów, z którymi zmagają się kobiety w Polsce wymieniła m.in. wpływ Kościoła na kształt obowiązujących przepisów dotyczących "praw Polek do własnego ciała" i planowania rodziny.

Maciejewska opowiedziała się także za zapewnieniem dostępu do przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia.

Liderka Forum Kobiet SLD Małgorzata Niewiadomska-Cudak zadeklarowała z kolei, że polska lewica doprowadzi m.in. do przyjęcia i wdrożenia konwencji antyprzemocowej, wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej do szkół "opartej o rzetelną wiedzę dotyczącą zdrowia i seksualności człowieka", a także do przywrócenia rządowego programu in vitro oraz dostępu do antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum