Lewica za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Złoży projekt ustawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2019 13:11

Lewica złoży projekt ustawy liberalizujący przepisy dotyczące przerywania ciąży, będzie to projekt kompleksowy - poinformowała we wtorek (10 grudnia) rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska. Zapowiedziała także projekt ustawy dotyczący związków partnerskich.

Lewica za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Złoży projekt ustawy
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lewica zorganizowała w Sejmie konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Żukowska zadeklarowała, że kiedy Lewica będzie rządzić, to podpisze w pełni Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej. - Prawa człowieka muszą być chronione w całości - oświadczyła.

Żukowska mówiła, że katalog praw człowieka, to sprawy dotyczące kobiet i mniejszości seksualnych. - To jest prawo do równego traktowania w życiu społecznym i politycznym, jak również zakaz tortur i zakaz nieludzkiego traktowania. Z tego wywodzimy prawo do przerywania ciąży. Lewica złoży projekt liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży. Będzie to projekt kompleksowy - podkreśliła.

- Nie ma czegoś takiego jak kompromis aborcyjny. Nie można zawrzeć kompromisu z nieludzkim traktowaniem i z torturami, bo do tego sprowadzają się obecne przepisy, które polegają na tym, że uniemożliwia się kobietom przerywania ciąży w przypadkach, które ustawa przewiduje - dodała.

- Nie ma zgody Lewicy, żeby traktować kobiety jak niedorozwinięte dziewczynki, za które trzeba decydować i które najpierw trzeba wysłać do psychologa, żeby się psycholog upewnił, czy aby na pewno podejmują słuszną decyzję w związku ze swoim ciałem. Ciało kobiety należy do kobiety i to ona będzie decydowała o tym, czy chce utrzymać ciążę, czy nie chce ciąży donosić - podkreśliła Żukowska. Jak dodała, o terminie złożenia projektu Lewica będzie decydowała wspólnie na posiedzeniu klubu.

Dopytywana o szczegóły, Żukowska powiedziała, że w projekcie Lewicy przerywanie ciąży miałoby być dopuszczone do 12 tygodnia bez innych przesłanek ustawowych. - Tymi innymi przesłankami, które mogą zaistnieć po 12 tygodniu ciąży, jest m.in. zagrożenie życia i zdrowia kobiety - mówiła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum