"Lewica": postulaty zmian dot. aborcji, in vitro, antykoncepcji i klauzuli sumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2019 17:58

Podczas konwencji "Lewicy" w Poznaniu liderzy przedstawili "Pakt dla Kobiet", który zakłada m.in. prawo przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, ustawową gwarancję refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro, gwarantowany bezpłatny dostęp do lekarza ginekologa bez klauzuli sumienia.

"Lewica": postulaty zmian dot. aborcji, in vitro, antykoncepcji i klauzuli sumienia
Na zdj. szef sztabu "Lewicy" Robert Biedroń Fot. PTWP

Szef sztabu "Lewicy" (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) Robert Biedroń powiedział m.in., że dzisiaj kobiety nadal nie mogą decydować o swoich ciałach - a "to są ich ciała, to jest ich wybór". - Dzisiaj mamy sytuacje, kiedy o życiu kobiet nie decydują same kobiety, ale decyduje prezes z kotem albo ksiądz dyrektor z Torunia - przekonywał Biedroń.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg mówił z kolei, że wierzy, że polityka może wyglądać inaczej niż obecnie, a do tego - jak podkreślał - potrzebne są kobiety.

- Bardzo chciałbym, żeby córka Olga o tym, że kobiety zarabiały mniej niż mężczyźni dowiedziała się z książek o historii, a nie z własnego doświadczenia na rynku pracy. Bardzo chciałbym, żeby ona i jej koleżanki miały swobodę wyboru i żeby to one, a nie ksiądz albo polityk za nie zdecydowały, czy chcą czy nie chcą mieć dziecko. Chciałbym, żeby o takich sprawach jak brak miejsca w żłobkach, jak długie kolejki do ginekologa dowiedzieli się tylko z książek [...] - powiedział.

Liderka listy w Opolu Marcelina Zawisza przedstawiła na konwencji "Pakt dla Kobiet" składający się z 10 postulatów, który zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, ustawową gwarancję refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro, gwarantowany bezpłatny dostęp do lekarza ginekologa bez klauzuli sumienia, gwarancję wysokich standardów opieki okołoporodowej, w tym dostępu do znieczulenia przy porodzie, gwarancję miejsca w żłobku dla każdego dziecka, tak by młoda matka mogła bez problemu wrócić do pracy, równą płaca za równą pracę dla kobiet i mężczyzn, równy udział kobiet i mężczyzn we władzach wykonawczych m.in. w rządzie, w zarządach powiatów, w zarządach spółek Skarbu Państwa, natychmiastową izolację sprawców przemocy domowej oraz alimenty ściągane jak podatki.

Podczas konwencji odtworzono przesłanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który ma dołączyć do trasy liderów +Lewicy+, która trwa od piątku, a która ma w swoim harmonogramie odwiedziny 41 okręgów wyborczych. "Wspólna lista wyborcza +Lewicy+ daje nadzieję na lepszą Polskę" - mówił były prezydent, który wyraził też radość z tego, że Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem i Wiosna idą razem do wyborów.

Grzegorz Bruszewski (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum