×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Lewica: minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, leki za 5 zł. "Klauzula sumienia do kosza"

Autorzy: PAP; oprac. MP • Źródło: PAP16 września 2023 12:30Aktualizacja: 18 września 2023 09:17

Przeznaczenie minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, 3 proc. PKB na inwestycje w naukę i rozwój, podniesienie płac dla nauczycieli "na start" do 5 tys. zł brutto oraz "fundusz kruszenia betonu" o wartości 3 mld - to postulaty Nowej Lewicy przedstawione na sobotniej konwencji w Warszawie.

Lewica: minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, leki za 5 zł. "Klauzula sumienia do kosza"
Lewica zapowiada przeznaczenie minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia Fot. PAP/Rafał Guz
 • 16 września w Warszawie Lewica zorganizowała konwencję programową "Państwo, na które można liczyć"
 • Minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, leki za 5 zł, bezpłatna antykoncepcja oraz legalna i bezpieczna aborcja - to postulaty dotyczące zdrowia
 • Nowa Lewica przypomniała również, iż zakłada "wyrzucenie klauzuli sumienia do kosza"

Minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia

Konwencja programowa pt. "Państwo, na które można liczyć" poświęcona była usługom publicznym. O postulatach Nowej Lewicy mówili m.in.: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty.

Joanna Scheuring-Wielgus mówiła o postulatach Lewicy dotyczących ochrony zdrowia.

- Minimum 8 proc. PKB na ochronę zdrowia, jako jedyni w KPO zapisaliśmy 5 mld zł na szpitale powiatowe i jeżeli będziemy rządzili, to zrobimy wszystko, żeby te pieniądze z KPO do Polski przyszły - podkreśliła.

Przypomniała, że postulatem Lewicy są również leki za 5 zł, "wyrzucenie klauzuli sumienia do kosza", bezpłatna antykoncepcja oraz legalna i bezpieczna aborcja. Scheuring-Wielgus dodała, że uchwalona powinna zostać ustawa o zawodzie artysty, która włączy artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i emerytalnych.

Leki za 5 zł. "Klauzula sumienia do kosza"

Dziemianowicz-Bąk mówiła o postulatach i planach Lewicy w obszarze edukacji.

- Po pierwsze pogonimy (ministra edukacji Przemysława) Czarnka, po drugie usuniemy HiT ze szkoły i po trzecie podniesiemy płace nauczycielom, tak żeby już na start zarabiali około 5 tys. zł brutto - mówiła posłanka.

Podkreślała też, że "szkoła jest dla dzieci, a nie dla kleru" i dlatego lekcji religii nie powinno być w szkołach.

- Pieniądze, które Kościół wyciąga z polskiej szkoły na lekcje religii są tak wielkie, że aż trudne do wyobrażenia, to blisko 2 mld zł rocznie, czyli 5 mln zł każdego dnia (...). Oddamy te pieniądze dzieciom, a Kościół niech zabiera swoją religię ze szkoły do salek katechetycznych i to na własny koszt - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Włodzimierz Czarzasty zwrócił się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego mówiąc, że w Polsce 13,8 mln osób nie ma dostępu do kolei i autobusów, a za rządów PiS zlikwidowanych zostało 300 tys. połączeń PKS. Polityk Lewicy alarmował też, że 1,8 mln ludzi w Polsce żyje w totalnym ubóstwie, czyli mają poniżej 600 zł miesięcznie na przeżycie.

Bezpłatna antykoncepcja, legalna i bezpieczna aborcja

Robert Biedroń przekonywał, że wszyscy Polacy powinni mieć równe szanse, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, czy w wielkich miastach, czy też w małych miejscowościach. Mówił o konieczności zagwarantowania m.in. dostępu do żłobków i instytucji kultury.

Dodał, że ważne urzędy państwowe nie powinny być tylko w Warszawie. Zapowiedział też "fundusz kruszenia betonu" o wartości 3 mld zł, aby "wszystkie polskie miasta zazieleniły się"; chodzi - jak mówił - o walkę z betonozą.

Daria Gosek-Popiołek mówiła o konieczności zwiększania nakładów na naukę, w tym na inwestycje w tym obszarze.

- Zwiększymy inwestycje w naukę i rozwój do poziomu 3 proc. PKB - zapowiedziała.

Mówiła, że Lewica postuluje wprowadzenie stypendium w wysokości 1000 zł dla każdego studenta, aby mógł się skupić na nauce, a nie musiał zajmować się dorywczymi pracami. Gosek-Popiołek przekonywała też, że potrzebny jest program budowy i remontu akademików.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze