Lewica apeluje do Czarnka o szczepienia dla wszystkich pracowników szkół

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 15:26

Posłowie Lewicy apelują do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o objęcie programem szczepień w ramach etapu 1c wszystkich pracowników oświaty, także tych, którzy nie są nauczycielami.

Lewica apeluje do Czarnka o szczepienia dla wszystkich pracowników szkół
Jak argumentuje Lewica, pracownicy niepedagogiczni mają takie samo prawo do szczepień Fot. Shutterstock

Apel do Czarnka wystosowali w czwartek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nauczyciele i pracownicy placówek oświaty stanowią grupę zawodową, która w sposób szczególny jest narażona na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 z powodu licznych kontaktów społecznych - napisali posłowie Lewicy.

Podkreślili, że "szkoła to wspólnota nauczycieli, uczniów, ale także osób wykonujących zawody woźnych, kucharek i kucharzy, konserwatorów przestrzeni szkolnych oraz całego pozostałego personelu pomocniczego i obsługi".

"Pracownicy niepedagogiczni placówek oświaty mają takie samo prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jak nauczyciele. Umożliwienie im skorzystania ze szczepień przeciwko COVID-19 istotnie zmniejszy ryzyko zakażenia w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych" - argumentują politycy Lewicy.

Jak zaznaczyli, akcja szczepień wśród wszystkich pracowników oświaty to bezpieczne warunki pracy 700 tysięcy nauczycieli i 100 tysięcy pracowników oświaty oraz bezpieczeństwo 6 milionów uczniów, ich rodziców i opiekunów.

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca - wynika ze stanowiska Rady Medycznej przekazanego w środę. Nauczycieli powyżej 60 lat Rada zaleca szczepić zarejestrowanymi preparatami mRNA - firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze