Lewandowski: jest porozumienie między NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim. "Umowy z POZ będą podpisane"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PZ, TT28 czerwca 2021 07:36

Zwrot akcji w konflikcie między lekarzami rodzinnymi a Ministerstwem Zdrowia. - Doszło do porozumienia pomiędzy NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim - napisał w poniedziałek rano na Twitterze Dominik Lewandowski

Dominik Lewandowski/Fot. PTWP
  • Porozumienie Zielonogórskie podpisało 27 czerwca porozumienie z NFZ ws. umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca br.
  • NFZ nie będzie karał podmiotów POZ rozwiązaniem umowy za dużą liczbę teleporad
  • NFZ wycofa się też z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od liczby udzielonych teleporad

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę, 27 czerwca porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca.

Umowy z POZ zostaną przedłużone na 18 miesięcy

Na jego mocy umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy, a świadczeniodawcy podpiszą aneksy dziś (28 czerwca) do godz. 12.00. Federację reprezentowali prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński, a NFZ p.o. prezesa Filip Nowak.

- Obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń. Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi - informuje nas Porozumienie Zielonogórskie.

Czytaj także: NFZ: za leczenie bezpośrednio w gabinecie lekarz POZ dostanie więcej pieniędzy. Przepisy weszły w życie

Warunki porozumienia: Nie będzie karania za teleporady

Co zakłada porozumienie między NFZ a lekarzami rodzinnymi zakłada?

  • Jednym z warunków stawianych przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy.
  • W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z Funduszem.
  • Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od liczby udzielonych teleporad.
  • Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19.

***

Lewandowski: To świetna wiadomość przede wszystkim dla Pacjentów

O porozumieniu między NFZ a PZ jako pierwszy informował w poniedziałek rano Dominik Lewandowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i specjalista medycyny rodzinnej oraz geriatrii, na Twitterze: 

- W dniu wczorajszym doszło do porozumienia pomiędzy NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim. To świetna wiadomość przede wszystkim dla Pacjentów, którzy pozostaną pod opieką lekarza, którego wybrali - napisał 28 czerwca przed godziną 6.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY: 

Dominik Lewandowski: NFZ i MZ chcą pacjentom zabrać medycynę rodzinną, o jakiej marzymy. To jest wojna z PZ

Dodajmy, że dzień wcześniej - w sobotę, 26 czerwca - Lewandowski alarmował na Twitterze. 

- NFZ i MZ  chcą Pacjentom zabrać medycynę rodzinną o jakiej marzymy. Lekarza rodzinnego, którego wybrali i któremu ufają. Zamiast tego będzie anonimowa osoba na SOR/NLP, anonimowy lekarz pracujący na teleplatformie, czy w sieciówce - napisał.

Jego wpis odbił się szerokim echem w środowisku, a dotyczył właśnie afery wokół teleporad. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że NFZ nie przedłuży umów z tym poradniami POZ, które nadużywały teleporad (wskaźnik teleporad przekraczał 90 proc.). Niedługo później na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia pojawiła się lista POZ, które po 1 lipca zostaną bez kontraktów. Sprawa wywołała spore kontrowersje. 

Wielu lekarzy zwracała uwagę, że decyzja resortu jest pochopna, a kary NFZ niesprawiedliwe. 

Czytaj więcej:

Przychodnia cenionego lekarza z Gniezna jest na czarnej liście NFZ. To wynik błędu?

70 poradni w Polsce bez kontraktów za nadużywanie teleporad LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum