Leszek Miller: nakłady na ochronę zdrowia powinny wynosić 7 proc. PKB

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 września 2015 16:35

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller powiedział w sobotę (12 września) w Gdańsku, że nakłady w Polsce na ochronę zdrowia powinny wynosić tyle, ile średnio w Unii Europejskiej tj. 7 procent PKB, a jednostki medyczne nie powinny być prywatyzowane.

Leszek Miller: nakłady na ochronę zdrowia powinny wynosić 7 proc. PKB
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konferencja prasowa lidera SLD odbyła się przed billboardem Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni z hasłem "Nie chcę umrzeć w kolejce do lekarza", przedstawiającym małą dziewczynkę patrzącą na leżącego na podłodze na korytarzu ośrodka zdrowia starszego mężczyznę.

- Trzeba za wszelką cenę odejść od limitów, które często skazują ludzi na taką sytuację, którą widać na tym plakacie. Uważamy, że można z powodzeniem przyjąć rozwiązanie, że każdy obywatel Rzeczpospolitej jest ubezpieczony - zatem można odejść od całej tej biurokracji, która często powoduje niepotrzebne wydłużenie całego procesu leczenia - mówił Miller.

Szef SLD podkreślił, że zgodnie z konstytucją to "państwo polskie jest odpowiedzialne za stan zdrowia i życia obywateli".

- W związku z tym publiczna służba zdrowia musi być głównym podmiotem służącym obywatelom. I dlatego też jesteśmy przeciwni dalszej prywatyzacji i komercjalizacji (...). To prowadzi do sytuacji, gdzie placówki ochrony zdrowia są nastawione na zysk, na wykonanie rozmaitych wskaźników i limitów, to powoduje, że zdrowie staje się towarem, a pacjent przedmiotem funkcjonowania gry rynkowej - dodał Miller.

Przypomniał, że kompleksowy program wyborczy koalicji Zjednoczonej Lewicy przedstawi na niedzielnej konwencji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum