Lepsze pieniądze dla lekarzy pracujących wyłącznie w publicznym systemie? Jest zapowiedź

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wprost, Rynek Zdrowia06 września 2022 17:30

Minister Adam Niedzielski w rozmowie z Wprost podsumował swoje dwa lata na stanowisku w resorcie zdrowia. Wyliczył sukcesy, a także zapowiedział dalsze zmiany w systemie ochrony zdrowia. "Jednym z dalszych kierunków zmian będzie promowanie finansowe lekarzy pracujących w publicznym systemie zdrowia - zapowiedział.

Lepsze pieniądze dla lekarzy pracujących wyłącznie w publicznym systemie? Jest zapowiedź
Lekarze publicznej opieki zdrowotnej mają być promowani finansowo. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
  • W rozmowie z Wprost minister Adam Niedzielski zaznaczył, że jest zadowolony z dwóch lat sprawowania swojej funkcji w resorcie zdrowia
  • Wśród sukcesów wymienił m.in. zwiększoną gwarancję finansowania ochrony zdrowia do 7 proc. PKB, a także rozwiązanie kwestii wynagrodzeń w ochronie zdrowia
  • Zdaniem ministra zdrowia priorytetem na najbliższe półrocze jest likwidacja długu pocovidowego

Minister podsumował dwa lata swojej pracy w resorcie

Minister Adam Niedzielski został zapytany przez tygodnik Wprost o to, w jaki sposób podsumowałby swoje dwa lata jako szef resortu zdrowia. Podkreślił, że jest bardzo zadowolony z pracy ze swoim zespołem, po czym wymienił sukcesy z tego okresu.

-  Jest naprawdę długa: zwiększyliśmy gwarancję finansowania ochrony zdrowia do 7 proc. PKB. Później udało się rozwiązać bardzo poważny problem wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej. Do tej pory wynagrodzenia były tak niskie, że personel medyczny często decydował się na wyjazd za granicę lub przechodził do prywatnej służby zdrowia. Wzrost wynagrodzeń, jaki przez te dwa lata zapewniliśmy, kierując duże środki finansowe do poszczególnych grup zawodowych, gwarantują pacjentowi, że będzie miał opiekę medyczną – wyjaśnił Wprost.

Trzecim elementem, który został wprowadzony, jest "fundamentalna reforma POZ". Minister wskazał także, że wskazana reforma jest już na półmetku i resort oczekuje obecnie na rozwiązania pozwalające wprowadzić opiekę koordynowaną w POZ.

Dalsze działania resortu w najbliższym czasie

W dalszej części wywiadu minister Niedzielski powiedział także, że jednym z dalszych kierunków zmian będzie promowanie finansowe lekarzy pracujących w publicznym systemie zdrowia. Wyjaśnił przy tym, że wskazane gwarancje byłyby korzystniejsze dla lekarzy, którzy zdecydują się na pracę wyłącznie w systemie publicznym.

W rozmowie z Wprost minister wykazał również, jakie najpilniejsze wyzwania na drugie półrocze są dla niego priorytetowe.

- Likwidacja długu zdrowotnego postcovidowego. Nie da się tego zrobić dzięki jednemu projektowi, jednemu rozwiązaniu. Koniecznych jest wiele działań, z których część już została wprowadzona, np. zdjęcie limitów w świadczeniach specjalistycznych, Profilaktyka 40 Plus, inwestycje w infrastrukturę szpitalną, w lepszy sprzęt – powiedział Wprost.

Wyjaśnił przy tym, że tym sposobem konieczny jest ogólnonarodowy projekt odbudowujący zdrowie publiczne. Natomiast jako kolejny sukces uznał także refundację dwóch terapii w SMA, w tym także terapii genowej.

- Na poziomie refundacyjnym postęp w ostatnich latach mamy imponujący, a ten rok jest wręcz unikalny: udało się udostępnić w refundacji 84 nowe substancje lecznicze, gdy jeszcze niedawno sukcesem była refundacja 30 nowych terapii, a w 2012 roku–19 – podał w wywiadzie dla tygodnika.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum