Lekarze żądają 9 proc. publicznych nakładów na zdrowie w 2030 roku
- Polska to chory kraj. To jest nasza diagnoza, którą my lekarze stawiamy. Niewydolny system ochrony zdrowia rzutuje na cały organizm, całą Polskę - powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Podkreślił też, że lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na zdrowie do 9 PKB w 2030 r. i określenia maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską.

O katastrofalnej kondycja publicznej ochrony zdrowia mówili przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w trakcie specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (9 września).
W jej trakcie prezes Jankowski zaznaczył, że lekarze oczekują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 roku i finalnie 9 proc. PKB w 2030 roku oraz zmian systemowych na poziomie instytucjonalnym.
- Tylko w ten sposób Polska może osiągnąć europejskie standardy w zakresie: profilaktyki zdrowotnej, jakości i dostępności usług medycznych, jak też efektów leczenia - mówił Jankowski.
Pomysł ten poparł Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, który przypomniał, że obecnie rocznie dochodzi do 30 tys. zgonów pacjentów, tylko dlatego, że nie osiągnęliśmy minimalnych nakładów na ochronę zdrowia.
Jankowski dodał też, że lekarze nie są tylko od tego, aby stawiać diagnozę, ale też muszą zaproponować leczenie. Dlatego dziś ogłaszają kampanię społeczną "Narodowy Kryzys Zdrowia".
Jako największe zaniedbania i dysfunkcje polskiego systemu ochrony zdrowia wskazują: skrajne niedofinansowanie, wysoką umieralność i przedwczesne zgony spowodowane chorobami nowotworowymi i sercowo-naczyniowymi, słabą dostępność usług medycznych, drastycznie długi czas oczekiwania na specjalistyczne zabiegi, przy jednocześnie niedostatecznej profilaktyce zdrowotnej w odniesieniu do dzieci oraz brak systemowych rozwiązań w zakresie opieki długoterminowej i geriatrii.
- Wspólnie wybraliśmy te sześć obszarów, które wymagają pilnych działań w ochronie zdrowia. Chcielibyśmy tymi sześcioma obszarami zainteresować naszych pacjentów, aby poparli oni nasze działania. Dzisiaj mamy taką propozycję, że ogłaszamy manifest tych sześciu obszarów w ochronie zdrowia. Wymagają one pilnych zmian, żebyśmy się wszyscy pod tym manifestem podpisali. Dzięki temu, mam nadzieję, uda nam się zmusić polityków, wszystkich stron sceny politycznej, do aktywnych działań w zakresie ochrony zdrowia - zaznaczył Jankowski.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)