Lekarze z Polski chcą jechać do Ukrainy. "Oczekujemy wsparcia z ministerstwa, by pomóc ochotnikom"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia07 marca 2022 07:30

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja podkreślił, że wielu polskich lekarzy chce wyjechać na Wschód, by pomóc medykom w Ukrainie.

Lekarze z Polski chcą jechać do Ukrainy. "Oczekujemy wsparcia z ministerstwa, by pomóc ochotnikom"
Medycy na Dworcu Głównym PKP w Przemyślu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Jak wyjaśnił prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, w wywiadzie dla PAP okręgowe izby lekarskie uruchamiają linie telefoniczne i adresy mailowe, dzięki którym można uzyskać informacje o organizowaniu pomocy przez polskich lekarzy
  • Wielu polskich lekarzy zadeklarowało chęć niesienia pomocy w Ukrainie i czekają na możliwość rozpoczęcia misji
  • - Kontaktujemy się z Ministerstwem Zdrowia w tej kwestii i oczekujemy wsparcia organizacyjnego - dodał prof. Matyja

Wsparcie dla ukraińskich lekarzy

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja wyjaśnił (w rozmowie z PAP), że okręgowe izby lekarskie uruchomiły telefony, adresy e-mail, gdzie można uzyskać informacje, a polscy lekarze organizują pomoc: przygotowują mieszkania dla rodzin lekarskich, zaopatrują w leki, wspierają finansowo.

Dodatkowo - jak wspomniał prof. Matyja - samorząd uruchomił swoje fundusze, dzięki którym m.in. zakupiono już jedną karetkę, a w najbliższy czasie nabędzie kolejne cztery, które przekaże medykom w Ukrainie.

- Ta zakupiona pojedzie w przyszłym tygodniu do szpitala we Lwowie, bo tereny, które nie są objęte działaniami wojennymi nie posiadają już karetek. Te, które były, pojechały na front. Potrzeby, jak słyszymy od ukraińskich lekarzy, są ogromne. Wysyłamy m.in. zaopatrzenie chirurgiczne: opaski tamujące krwawienie, zestawy do reanimacji czy inkubatory - wyliczył prof. Matyja.

Polscy lekarze chcą jechać do ogarniętej wojną Ukrainy

Równocześnie zauważył, że sporo polskich lekarzy zgłasza się, by nieść pomoc w Ukrainie.

- Obecnie nie mamy doprecyzowanych możliwości, jak to technicznie zrobić, by nasi medycy mogli bezpiecznie realizować swoją misję w Ukrainie. Kontaktujemy się z Ministerstwem Zdrowia w tej kwestii i oczekujemy wsparcia organizacyjnego, by tym ochotnikom umożliwić realizację swojego powołania na terenie Ukrainy - podsumował.

Dodał także, że w tej chwili Unia Europejska powinna zwrócić szczególną uwagę na fakt, że "Polska jest w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy, że Polacy ze swoim entuzjazmem przystąpili do udzielania pomocy".

- Konieczne jest przekazanie środków pomocowych, żebyśmy mogli jeszcze sprawniej działać - podkreślił dodając, że w przeciwnym wypadku polski system opieki zdrowotnej może nie udźwignąć konsekwencji epidemii i konfliktu w Ukrainie.

- Chodzi jednak nie tylko o pomoc finansową, ale również wsparcie w realizacji świadczeń - przyjmowania ukraińskich chorych przez inne państwa unijne - zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum