Lekarze z PPOZ piszą do prezydenta RP: grozi nam paraliż POZ

Autor: RZ,PPOZ/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 15:01

Lekarze rodzinni z PPOZ wystosowali list otwarty do prezydenta RP. Przekonują w nim, że nowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nieodwracalnie zmienia kierunek reform ustrojowych z lat 90 i zagraża bezpieczeństwu polskich pacjentów.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwraca uwagę, że skutkiem zmian będzie rozszerzenie POZ dla pediatrów i internistów ze szpitali oraz ograniczenie dostępu do POZ innym lekarzom, którzy mogą udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Doprowadzi to do wykluczenia lekarzy z innymi specjalizacjami i bez specjalizacji z możliwości pracy w POZ.

Ponadto lekarze pracujący w POZ, pomimo wieloletniego stażu pracy właśnie w tym zakresie, nie będą mogli nadal leczyć dalej w podstawowej opiece zdrowotnej. Od 1 stycznia 2018 r. możliwość wykonywania funkcji lekarza rodzinnego straci około 3 tys. lekarzy posiadających obecnie deklaracje swoich pacjentów. 

PPOZ ostrzega, że prawdopodobnie kilka milionów Polaków straci w ten sposób swojego lekarza rodzinnego, u którego leczyli się od wielu lat. Lekarze ci na fali reform wspieranych przez rząd w latach 90. utworzyli własne, prywatne przychodnie lekarskie. Niejednokrotnie, szczególnie na terenach wiejskich, ich obsadę lekarską stanowi jeden lekarz - właściciel, u którego pacjenci złożyli swoje deklaracje. Lekarza tego nie da się zastąpić innym, posiadającym specjalizację z pediatrii czy chorób wewnętrznych. Ponadto żaden z pediatrów i internistów nie będzie mógł pracować samodzielnie, a jedynie w zespole internistyczno-pediatrycznym i to bez prawa zastępowania się, ponieważ każdy z nich, zgodnie z zapisami nowelizowanej ustawy, może udzielać świadczeń wyłącznie zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.

Minister zdrowia nie wziął pod uwagę również tego, że wielu internistów czy pediatrów pracujących obecnie w POZ, straci możliwości dalszego leczenia swoich pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej ze względu na brak internisty czy pediatry do ustawowo wymaganego tandemu dla zwarcia umowy z NFZ. Ustawa ta sparaliżuje obecnie dobrze działający system opieki w POZ, a obecny lekarz POZ - pediatra lub internista - po jej wejściu w życie, nie będzie mógł nadal opiekować się całą populacją, ale tylko dziećmi lub dorosłymi - czytamy w liście. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum