Lekarze w sprawie większej samodzielności ratowników medycznych: zdecydowany sprzeciw

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia21 czerwca 2022 19:30

W podobnym tonie, co Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii o zmianie rozporządzenia dotyczącego ratowników medycznych wypowiedziała się naczelna Rada Lekarska. Jest zdecydowanie na "nie".

Lekarze w sprawie większej samodzielności ratowników medycznych: zdecydowany sprzeciw
Lekarze wyrazili stanowisko w sprawie projektu zmian w rozporządzeniu dot. ratowników medycznych. Fot. Adobestock
  • Trwają konsultacje publiczne projektu zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczących ratowników medycznych
  • Organizacje i instytucje wyrażają swoje opinie w sprawie proponowanych "medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego"
  • Swoje stanowisko wyraziła Naczelna Rada Lekarska. Jest przeciwna proponowanym zmianom

NRL: kategoryczny sprzeciw

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami w projektowanym rozporządzeniu przewiduje się rozszerzenie wachlarza działań ratowników. Dołożono bowiem m.in. intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających bez polecenia lekarza, rozszerzono katalog leków do podania również bez zalecenia lekarza.

W sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, wypowiedziała się właśnie Naczelna Rada Lekarska. Powieliła stanowisko, prezentowane wcześniej przez anestezjologów.

- Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, wyraża kategoryczny sprzeciw wobec zaproponowanych w projekcie zmian, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów - napisała NRL w swoim stanowisku.

Jego uzasadnienie jest tożsame ze stanowiskiem PTAiT, które zaprezentowaliśmy w poniższym tekście.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum