Lekarze: ustawy zepsują i tak niewydolną ochronę zdrowia

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2011 12:21

Uczestnicy XXVIII Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie przyjęli uchwałę, w której wyrażają opinię, że przygotowane przez rząd ustawy reformujące ochronę zdrowia do reszty zepsują niewydolny już system opieki zdrowotnej.

Lekarze: ustawy zepsują i tak niewydolną ochronę zdrowia

Jak podaje Dziennik Polski, uchwałę podjęto jednogłośnie. W czasie zjazdu w Niepołomicach krytykowano m.in. zmiany w systemie kształcenia lekarzy.

Jerzy Friediger, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, wskazywał, że brak podstaw by sądzić, że dzięki nowy przepisom przybędzie lekarzy.

Podnoszono również szkodliwość ustawy o działalności leczniczej, która przewiduje przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego, jeśli organy założycielskie, czyli samorządy, w ciągu roku nie spłacą ich zadłużenia. Równocześnie - jak podkreślono - ustawa nie przewiduje zwiększenia nakładów na leczenie szpitalne, a te od dawna nie pokrywają faktycznych kosztów.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wykazywał, że kraje znacznie bardziej rozwinięte od Polski odchodzą od urynkowienia ochrony zdrowia, bo nie zdało to egzaminu.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum